Κυριακή 14 Μαρτίου 2010

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΚΑΣΑΜΑΘ (19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Κερδισμένο το Ρούπελ

Ρούπελ Σιδηροκάστρου - Φιλία Ορεστιάδας: 60-49

Δυο πολύτιμους βαθμούς πρόσθεσε στο ενεργητικό του το Σιδηρόκαστρο που επιβλήθηκε της Φιλίας Ορεστιάδας εντός των "τειχών". Στο πρώτο δεκάλεπτο οι αθλητές του Κοσμά Ιωαννίδη ήταν νευρικοί στο παρκέ και η περίοδος έληξε με 14-12. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και εξασφάλισαν διαφορά 11 πόντων (29-18).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η σερραϊκή ομάδα περιόρισε την Φιλία σε ρόλο κομπάρου αυξάνοντας το προβάδισμά της στο +19 (47-28). Στην τελευταία περίοδο του αγώνα ο προπονητής του Ρούπελ χρησιμοποίησε και τους πέντε εφήβους που είχε στην διάθεσή του και οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ευκαιρία να "ροκανίσουν" την τελική διαφορά. Απο το Σιδηρόκαστρο ξεχώρισαν οι: Κατσικάς Γιώργος - Γιώτης Κων/νος (έφηβος).

Θύελλα Φερών - Ηράκλεια: 82-43

Δύσκολο απόγευμα πέρασε η Ηράκλεια στις Φέρες όπου το σύνολο του Σπύρου Ιωαννίδη υπέστη βαριά ήττα από την τοπική Θύελλα. Αξίζει να σημειωθεί ότι στην αποστολή της Ηράκλειας ήταν μόνο 6 παίκτες (4 αθλητές της ανδρικής ομάδας και 2 παίκτες από τους παίδες).

Αρίων Ξάνθης - Πανσερραϊκός: 68-53

Νίκη γοήτρου πέτυχε ο Αρίωνας κόντρα στον Πανσερραϊκό. Τα "λιοντάρια" προσπάθησαν για το καλύτερο δυνατό, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κατέκτησαν το ροζ φύλλο αγώνος.

ΘΥΕΛΛΑ ΦΕΡΩΝ - ΗΡΑΚΛΕΙΑ: 82-43

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΦΙΛΙΑ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ: 60-49

ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: 68-53

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ - ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ: 77-61

Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ - ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΚΡΗΝΙΔΩΝ: 84-54

ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ - ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ: 81-77