Κυριακή 14 Μαρτίου 2010

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ματς για γερά νεύρα

Ορφέας Ν. Σκοπού - Δόξα Δρυμού: 82-77

Έξι τεχνικές ποινές, αποβολή προπονητή, ένταση, πάθος και τελικός νικητής ο Ορφέας. Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα η ομάδα του Παναγιώτη Σπανού κατέβαλε την αντίσταση της αξιόμαχης Δόξας Δρυμού και συνεχίζει την προσπάθειά της για την παραμονή στη Γ' Εθνική.

Όσο αφορά την εξέλιξη του σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν "φουριόζοι" και προηγήθηκαν με 8-0 (8:38) και 15-7 (5:55). Παρόλα αυτά η Δόξα κατάφερε να ξεπεράσει το αρχικό μούδιασμα και σημείωσε 9-0 σερί παίρνοντας το προβάδισμα με βραχεία κεφαλή (15-16, 2:35), ενώ η περίοδος έκλεισε με 22-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο υπήρξαν αρκετές εναλλαγές στο σκορ (24-27, 29-27, 34-34, 39-34) και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 39-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι "ασπρόμαυροι" βρέθηκαν μπροστά με 49-44 χάρη σε τρίποντο του Βαλάντη Τσιούλκα, αλλά ο Καϊκλής απάντησε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων με δύο συνεχόμενα σουτ έξω από τα 6.25 διαμορφώνοντας το 49-50 (4:14). Δυστυχώς σε εκείνο το χρονικό σημείο λίγο έλειψε να τιναχθεί το παιχνίδι στον αέρα. Ο προπονητής της Δόξας, Βασίλης Πρασσάς λογομάχησε με τον Χατζηβασιλειάδη του Ορφέα και οι διαιτητές χρέωσαν με τεχνική ποινή (2η) τον τεχνικό των φιλοξενούμενων και τον απέβαλλαν, ενώ τεχνική ποινή (2η) δέχθηκε και ο γκαρντ των "ασπρόμαυρων". Ο κ. Πρασσάς όρμηξε στους διαιτητές, ενώ κατόπιν κινήθηκε απειλητικά πρός τον πάγκο της σερραϊκής ομάδας. Οι αθλητές του Ορφέα του ζήτησαν το λόγο και πάλι καλά που επενέβη ο Παναγιώτης Σπανός και οι ψυχραιμότεροι από την πλευρά του Ορφέα και της Δόξας και αποφεύχθηκε η γενική σύρραξη μεταξύ των αθλητών, των προπονητών και των παραγόντων.

Μετά από αρκετές διαβουλεύσεις και διακοπή περίπου 10 λεπτών ο προπονητής των αντιπάλων κλείσθηκε στα αποδυτήρια των φιλοξενούμενων κι ενώ οι διαιτητές είχαν αρχικά ζητήσει να περάσει εκτός αγωνιστικού χώρου και αποδυτηρίων. Η απουσία όμως αστυνομικής δύναμης από το γήπεδο (αστυνομικοί εμφανίσθηκαν στο γήπεδο στο τέταρτο δεκάλεπτο) είχε ως αποτέλεσμα να επιλεχθεί μια "μεσοβέζικη" λύση προκειμένου να συνεχισθεί το παιχνίδι. Αθάνατη Ελλάδα!

Η αποβολή του προπονητή της και η διακοπή κάθε άλλο παρά έβλαψε την Δόξα, η οποία στην επανέναρξη του αγώνα απέκτησε προβάδισμα 7 πόντων (53-60) με πρωτεργάτες τους Γερογιάννη - Γουνιώτη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ορφέας βρήκε τα αγωνιστικά και ψυχικά αποθέματα πραγματοποιώντας την μεγάλη ανατροπή. Το "εμείς" μπήκε πάνω από το "εγώ" και ο Σουτζόπουλος σημείωσε το 64-62 (7:08). Οι γηπεδούχοι παίζοντας συνετά στην επίθεση "έχτισαν" μια καλή διαφορά (72-65, 77-68, 81-70) φτάνοντας πανάξια στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

* Από τον Ορφέα αποβλήθηκε ο Θεοδώρου με 5 φάουλ, ενώ από την Δόξα αποβλήθηκαν λόγω φάουλ οι: Γουνιώτης, Σεμερτζίδης (χρέωθηκε και με τεχική ποινή), Καϊκλής.

** Λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης ο κ. Πρασσάς βγήκε από τα αποδυτήρια και με τη συνοδεία του Προέδρου του Ορφέα, κ. Γκαβανόζη αποχώρησε από το κλειστό γυμναστήριο του Νέου Σκοπού.

Διαιτητές: Καρακατσανίδης - Παπαγεωργίου

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 39-37 (ημ.), 53-60, 82-77

Ορφέας (Σπανός): Tσιούλκας 9 (3), Παπαδόπουλος 13 (1), Θεοδώρου 1, Τσινόπουλος 3 (1), Καδής 16 (1), Ματζιούνης 3 (1), Χατζηβασιλειάδης 20, Σουτζόπουλος 15 (1), Καβράκης 2.

Δόξα (Πρασσάς): Καϊκλής 6 (2), Γερογιάννης 12 (2), Κυπραίος 2, Σεμερτζίδης 3 (1), Τριανταφύλλου 2, Μουτσιάρας 17, Ηλιάδης 22 (3), Γουνιώτης 13.

Ανατόλια - Θερμαϊκός Φλογητών: 100-79

Μακεδονικός - Κεραυνός Ωραιοκάστρου: 66-75

Ιωνικός Ιωνίας - Χαλκηδόνα: 72-78

Πευκοχώρι - Κεραυνός Καλλικράτειας: 70-71

Ασβεστοχώρι - Γαλαξίας Αδένδρου: 80-72

Στρατώνι - Ελευθερούπολη: 74-76