Κυριακή 21 Μαρτίου 2010

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

"Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε"

Θερμαϊκός Φλογητών - Ορφέας Ν. Σκοπού: 58-80

Το καλό του αγωνιστικό πρόσωπο έδειξε ο Ορφέας στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Θερμαϊκό και η σερραϊκή ομάδα πρόσθεσε δυο πολύτιμους βαθμούς στο ενεργητικό της. Οι "ασπρόμαυροι" ήταν ανώτεροι από τους γηπεδούχους και στο πρώτο ημίχρονο απέκτησαν προβάδισμα 16 πόντων (32-48).

Στην επανάληψη το συγκρότημα του Παναγιώτη Σπανού δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού και με μπροστάρη τον Γιάννη Παπαδόπουλο που πέτυχε 27 πόντους έφτασε άνετα στο νικηφόρο αποτέλεσμα. Η αποψινή επιτυχία του Ορφέα σε συνδυασμό με την ήττα του Ιωνικού Ιωνίας έβαλε τους "ασπρόμαυρους" στη θέση του οδηγού σχετικά με την υπόθεση παραμονής στην κατηγορία. "Μ' ένα σμπάρο δυο τρυγόνια".

Διαιτητές: Τζιβελεκίδου - Τσιρτσιμάλης

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 32-48 (ημ.), 50-62, 58-80

Θερμαϊκός (Ζεχερλής): Κωνσταντινίδης 4, Ζεχερλής 19 (2), Παναγιωτίδης 9 (1), Κουτινάς 17, Κυρατζής 5 (1), Καλτσίδης 4.

Ορφέας (Σπανός): Τσιούλκας 5 (1), Παπαδόπουλος 27 (1), Θεοδώρου 2, Χατζηβασιλειάδης 10, Καβράκης 2, Καδής 11 (3), Ματζιούνης 3, Αρχοντίδης 11, Σουτζόπουλος 4, Καραμπατζιάκης 3, Γκαβανόζης 2.

Κεραυνός Ωραιοκάστρου - Στρατώνι: 73-80

Κένταυρος Καλλικράτειας - Ασβεστοχώρι: 78-63

Δόξα Δρυμού - Ιωνικός Ιωνίας: 77-70

Γαλαξίας Αδένδρου - Μακεδονικός: 75-46

Χαλκηδόνα - Πευκοχώρι: 79-61

Ελευθερούπολη - Ανατόλια: 82-79