Σάββατο 24 Απριλίου 2010

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (26η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Το ήθελαν περισσότερο

Ίκαροι - Αρκαδικός: 72-70

Την ενδέκατη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα σημείωσαν σήμερα οι Ίκαροι που κατέβαλαν την αντίσταση του μαχητικού Αρκαδικού. Ο αγώνας δεν πρόσφερε ιδιαίτερο θέαμα στους φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο, αλλά είναι σίγουρο ότι κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον του κόσμου με την συναρπαστική εξέλιξη που είχε. Αναμφίβολα το ζητούμενο για τους "κυανοκίτρινους" ήταν η κατάκτηση του ροζ φύλλου. Ο στόχος επετεύχθη και η σερραϊκή ομάδα έκανε ένα σημαντικό βήμα για την εξασφάλιση της παραμονής στην Α2.

Αναφορικά με την εικόνα της αναμέτρησης στο πρώτο δεκάλεπτο παρά το αρχικό 4-0 οι γηπεδούχοι παρουσιάσθηκαν νευρικοί στην επίθεση με τον Τοπούζη να μην αξιοποιεί τις πάσες των συμπαικτών του. Ο Αρκαδικός "έτρεξε" 7-0 σερί (4-7, 7:40), ενώ η διαφορά ανέβηκε στο +5 (9-14) με καλάθι του Σιζόπουλου. Ο Λευτέρης Χατζηκυριακίδη αποφάσισε να ψηλώσει το σχήμα του με την χρησιμοποίηση των Συμεωνίδη - Βοϊβατόπουλου στις θέσεις των Τοπούζη και Ασημάκη αντίστοιχα. Οι Ίκαροι ρόλαραν καλύτεραν στο παρκέ με τους Τότσιο, Πεχλιβάνη και Συμεωνίδη να σκοράρουν και το σερραϊκό συγκρότημα ανέκτησε το προβάδισμα στο σκορ με 16-14.

Στο επόμενο δεκάλεπτο οι "κυανοκίτρινοι" ανέβασαν κι άλλο "στροφές" και ο Τοπούζης έδωσε στους γηπεδούχους "αέρα" 7 πόντων (28-21, 3:42). Το σύνολο όμως του Γιάννη Σμυρνιώτη αντεπιτέθηκε και κατάφερε κυρίως με περιφερειακά σουτ να φέρει το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία (33-33). Να σημειωθεί ότι στη διάρκεια της δεύτερης περιόδου ο Συμεωνίδης συμπλήρωσε 3 φάουλ και κάθισε στο πάγκο, ενώ ο Λευτέρης Χατζηκυριακίδης θέλησε να ξεκουράσει για πέντε περίπου λεπτά και τον Κώστα Τότσιο που προέρχεται από τραυματισμό.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πεχλιβάνης με έξι προσωπικούς πόντους διαμόρφωσε το 39-33, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν καμία διάθεση να παρατήσουν τον αγώνα. Ο Γιοβάνοβιτς ήταν ασταμάτητος μέσα στη ρακέτα, με τους Σιζόπουλο και Κοψαύτη να δημιουργούν και αυτοί με τη σειρά τους προβλήματα στην άμυνα των Ικάρων. Ο Χόχλερ δεν ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις της συνάντησης, ειδικά στον οργανωτικό τομέα και ο Αρκαδικός βρέθηκε μπροστά με 45-49. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 55-57, με τους "κυανοκίτρινους" να έχουν συν τοις άλλοις και τη φθορά από τα φάουλ (Συμεωνίδης 4, Πεχλιβάνης 3).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι ισοφάρισαν σε 60-60 (8:10), ενώ λίγο αργότερα πήραν βραχεία κεφαλή στο προβάδισμα (63-62). Το σκορ παρέμεινε αμέταβλητο για μερικά λεπτά μέχρις ότου ο Τοπούζης να πετύχει το 65-62. Ο σέντερ της σερραϊκής ομάδας στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης περιόρισε σημαντικά τον Γιοβάνοβιτς μαζέυοντας παράλληλα αρκετά επιθετικά ριμπάουντ. Ο Καραδολάμης με τρίποντη "βόμβα" έκανε το 65-65, αλλά στην αμέσως επόμενη φάση ο Πεχλιβάνης με τον ίδιο ακριβώς τρόπο σημείωσε το 68-65.

Εν συνεχεία το άγχος κυρίευσε και τους δυο αντιπάλους με συνέπεια να χαθούν πολλές επιθέσεις εκατέρωθεν. Ο Αρκαδικός πλησίασε στο πόντο με 2 βολές του Σιζόπουλου (68-67, 12"), αλλά ο Τότσιος ήταν ψύχραιμος κι αυτός από την γραμμή της "φιλανθρωπίας" διαμορφώνοντας το 70-67 (8"). Ο Σιζόπουλος κέρδισε νέο φάουλ, αλλά υπό τις αποδοκιμασίες των Σερραίων φιλάθλων αστόχησε και στις δυο βολές (5"). Ο Τότσιος δεν μιμήθηκε τον αθλητή του Αρκαδικού πετυχαίνοντας το 72-67, με τον Σιζόπουλο να διαμορφώνει το τελικό 72-70 με τυχερό τρίποντο.

Σχόλιο serresbasket: Τέλος καλό όλα καλά. Η προσπάθεια συνεχίζεται. "Διπλό" στη Δράμα.

Διαιτητές: Αργυρού - Σώμος - Πουρσανίδης

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 33-33 (ημ.), 55-57, 72-70

Ίκαροι (Χατζηκυριακίδης): Πεχλιβάνης 17 (3), Τότσιος 15, Γεωργαντζάς 3 (1), Συμεωνίδης 8, Ασημάκης 6, Παβλίσεβιτς 9 (2), Βοϊβατόπουλος 4, Τοπούζης 10, Χόχλερ, Γυμνόπουλος.

Αρκαδικός (Σμυρνιώτης): Παπαδάκης 3 (1), Κοψαύτης 8 (1), Σιζόπουλος 20 (3), Γιοβάνοβιτς 17, Καραδολάμης 8 (2), Σουρλής 9 (2), Σιβορότκα 5 (1), Μαναβόπουλος, Τόσιτς, Τζουγκαράκης.

Νήαρ Ηστ - Παγκράτι: 93-78

Ηρακλής - ΚΑΟΔ: 84-73

Ίκαροι Σερρών - Αρκαδικός: 72-70