Κυριακή 25 Απριλίου 2010

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (26η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Έπεσε η αυλαία

Α.Ο.Σ - ΠΑΟΚ: 63-85

Φινάλε με ήττα για τον Α.Ο.Σ που έχασε στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας από τον πρωταθλητή ΠΑΟΚ. Το "τριφύλλι" θέλησε να χαρίσει στους φιλάθλους του τη νίκη, αλλά ο "δικέφαλος" του βορρά διαθέτοντας ένα γεμάτο ρόστερ πήρε δίκαια το ροζ φύλλο αγώνος.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στο εναρκτήριο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε "φουριόζος" και με πρωταγωνίστρια την Καϊμακτσή προηγήθηκε με 2-10 (6:38). Ο Α.Ο.Σ ανασυντάχθηκε και μείωσε σε 18-20 (1:36) με καλάθι της Παλλάδα. Η περίοδος έκλεισε με 20-26.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ηγέτιδα της σερραϊκής ομάδας, Θάλεια Μαραγκού διαμόρφωσε με τρίποντο το 27-28 (8:06). Η Καϊμακτσή όμως ήταν ασταμάτητη και το σύνολο του Απόστολου Δεμερτζή απέκτησε προβάδισμα 7 πόντων (27-34). Οι "πράσινες" όμως βελτίωσαν την άμυνά τους και η Τζιαμπάζη με σουτ τριών πόντων ισοφάρισε σε 39-39, ενώ στο τέλος της περιόδου η Πετρούλα Τόγα με νέο τρίποντο έδωσε στον Α.Ο.Σ για πρώτη φορά την πρωτοπορία στο σκορ με 44-42.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το "τριφύλλι" διατηρούσε "ισχνό" προβάδισμα (48-47, 6:42), αλλά από εκείνο το χρονικό σημείο κι έπειτα ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του και εξασφάλισε διαφορά 9 πόντων (52-61, 2:44), με την Σκιαδοπούλου να είναι εξαιρετική μέσα από το "ζωγραφιστό". Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 55-65.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Νίκου Κηρύκου έδειξε κουρασμένο, ενώ στον αντίποδα ο τεχνικός των φιλοξενούμενων είχε την πολυτέλεια να φρεσκάρει διαρκώς το σχήμα του. Ο δικέφαλος ξέφυγε στο σκορ με 58-75 (6:28) μετατρέποντας το παιχνίδι σε τυπική διαδικασία.

Σχόλιο serresbasket: Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στις παίκτριες και τους προπονητές του Α.Ο.Σ για τη φετινή αξιόλογη πορεία του "τριφυλλιού". Είναι όμως επιτακτική ανάγκη οι έχοντες και οι τοπικοί άρχοντες να ευαισθητοποιηθούν άμεσα προκειμένου να μη "σβήσει" το σερραϊκό γυναικείο μπάσκετ.

Διαιτητές: Γκουτζιομήτρος - Χατζηπαναγιωτίδης

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 44-42 (ημ.), 55-65, 63-85

Α.Ο.Σ (Κηρύκος): Μαραγκού 20 (1), Τόγα 4 (1), Σαμουλαδά 12 (2), Τζιαμπάζη 8 (2), Παλλάδα 9, Πελτέκη 10, Ζησιάδου, Καραγιαννίδου, Γρέψιου.

ΠΑΟΚ (Δεμερτζής): Καϊμακτσή 22 (1), Αυθεντοπούλου 15, Αυτζή 7 (1), Μπίχτα 1, Νότη 2, Κάνουλα 4, Τροχίδου 6, Σουκιά 3 (1), Παπαδάκη 6, Μπαζίμα 2, Σκιαδοπούλου 17.

ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ

- Πριν την έναρξη του αγώνα ο Κώστας Μάρκου έδωσε στον Απόστολο Δεμερτζή λάβαρο του Α.Ο.Σ, ενώ η Ελπίδα Τζιαμπάζη πρόσφερε ανθοδέσμη στην αποστολή του ΠΑΟΚ.

- Στο ημίχρονο της συνάντησης φωτογραφήθηκε η Θάλεια Μαραγκού μαζί με την Καϊμακτσή.

- Στο γήπεδο βρέθηκαν 20 οπαδοί του ΠΑΟΚ.

- Μετά τη λήξη του παιχνιδιού οι αθλήτριες του ΠΑΟΚ άνοιξαν σαμπάνιες γιορτάζοντας την άνοδό τους στην Α1.

ΠΥΛΑΙΑ - ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΚΕΩΝ: 50-59

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ - ΗΡΑΚΛΗΣ: 81-57

ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ: 75-45

Α.Ο. ΣΕΡΡΩΝ - ΠΑΟΚ: 63-85

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ: 73-51

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Ν. ΡΥΣΙΟΥ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ: 60-63 (53-53 κ.α.)

ΑΝΑΛΗΨΗ ΒΟΛΟΥ - ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΡΟΣ: 20-0 (α.α.)