ΕΚΑΣΑΜΑΘ (22η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Και του χρόνου με υγεία

Πανσερραϊκός - Χρυσούπολη: 64-60

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις ο Πανσερραϊκός που υπέταξε την μαχητική Χρυσούπολη.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο τα "λιοντάρια" διατηρούσαν την πρωτοπορία στο σκορ και με το κλείσιμο της δεύτερης περιόδου απέκτησαν προβάδισμα 9 πόντων (36-27) με πρωταγωνιστή τον Χατζή.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 38-34, αλλά ο Πανσερραϊκός δεν πτοήθηκε ανεβάζοντας την διαφορά σε διψήριο αριθμό (44-34, 6:25) και η περίοδος έκλεισε με 49-36.

6:49 πριν τη λήξη της αναμέτρησης οι "κόκκινοι" ήταν μπροστά στο σκορ με 51-40, αλλά η Χρυσούπολη βρήκε τα ψυχικά και αγωνιστικά αποθέματα κάνοντας την ολική επαναφορά. Με πρωτεργάτες τους Αποστόλου και Αμπελακιώτη οι Καβαλιώτες ισοφάρισαν σε 60-60 με κάλαθι του Αποστόλου (39"). Ο Γεωργιανός με 1 βολή σημείωσε το 61-60. Ο Αμπελακιώτης από ωραίος έγινε μοιραίος για την ομάδα του αφού αστόχησε και στις δύο βολές που εκτέλεσε και στη συνέχεια ο Γεωργιανός πέτυχε το 63-60 (2/2 βολές). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια, αλλά τόσο ο Αμπελακιώτης όσο και ο Αποστόλου δεν ευστόχησαν σε διαδοχικά σουτ τριών πόντων που επιχείρησαν. Ο Χατζηανδρέου με 1 βολή "σφράγισε" τη νίκη του Πανσερραϊκου.

Διαιτητές: Νέδογλου - Δημάδης

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 36-27 (ημ.), 49-36, 64-60

Πανσερραϊκός (Σπανός): Γεωργιανός 11, Σοφιανίδης 7 (1), Τεπεκιτζής 3 (1), Χατζής 30 (1), Τριάντης 6, Χατζηανδρέου 7, Τζουβάρας, Σαγιρίδης.

Χρυσούπολη (Παπαδόπουλος): Αλεξούδης 2, Αποστόλου 23 (5), Χαριζάνης 9, Αμπελακιώτης 21 (3), Καλεάδης 1, Μιχαηλίδης 4, Καρυοφύλλης, Ιωσηφίδης, Πεξαράς.

* Ο Παναγιώτης Σπανός αντικατέστησε στο πάγκο των "λιονταριών" τον Βασίλη Χρυσάνθιδη που απουσίασε λόγω υποχρεώσεων με τον Νομάρχη στην Αθήνα.

Ηράκλεια - Α.Ε. Κομοτηνής: 60-53

Με νίκη αποχαιρέτισε τη φετινή σεζόν η Ηράκλεια. Οι γηπεδούχοι παρά το γεγονός ότι αγωνίσθηκαν δίχως τον τραυματία Ιακωβίδη και με τον Χρηστίδη να παίζει με ενοχλήσεις, εν τούτοις ευτύχησαν να έχουν σε φανταστική μέρα τον "διαστημικό" Κώστα Σίσκο που σημείωσε 41 πόντους με 8 τρίποντα!

Αγία Βαρβάρα - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 75-70

Δικό του παιχνίδι έχασε το Σιδηρόκαστρο στην Καβάλα. Το σύνολο του Μάκη Ιωαννίδη έπαιξε μπάσκετ αξιώσεων κόντρα στην ισχυρή Αγία Βαρβάρα, αλλά στο τέλος δεν κατάφερε να πανηγυρίσει το νικηφόρο αποτέλεσμα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το Ρούπελ πραγματοποίησε ιδανικό ξεκίνημα εξασφαλίζοντας αρχικά προβάδισμα 9 πόντων (0-9), ενώ η περίοδος έληξε με 13-23. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σερραϊκό συγκρότημα είχε πάντα την πρωτοπορία στο σκορ και περίοδος έκλεισε με 34-39.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στη τρίτη περίοδο της συνάντησης με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 56-60. Μέχρι και το 33' το Σιδηρόκαστρο είχε στα χέρια του την κατάσταση, αλλά σε εκείνο το κρίσιμο χρονικό σημείο οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν να ισοφαρίσουν σε 62-62. Το Ρούπελ εξασφάλισε διαφορά 5 πόντων (62-67), με την Αγία Βαρβάρα να ισοφαρίζει εκ νέου σε 70-70 στο 39'. Οι Καβαλιώτες προηγήθηκαν μάλιστα για πρώτη φορά στον αγώνα με 72-70 και στην επόμενη φάση ο Τσανάκας αστόχησε σε λέι - απ. Ο γκαρντ του Σιδηροκάστρου διαμαρτυρήθηκε στους διαιτητές για φάουλ και χρεώθηκε με τεχνική ποινή. Έτσι η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ των γηπεδούχων.

Διαιτητές: Μυλωνίδης - Λαφτσόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 34-39 (ημ.), 56-60, 75-70

Ρούπελ (Ιωαννίδης): Μπουτάκογλου 12 (1), Στώικος 2, Τσανάκας 11 (2), Μάτκαρης 2, Γιαβρόπουλος 19 (1), Αβραμίδης 6, Κατσικάς 18 (2).

ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΚΡΗΝΙΔΩΝ 24

* ΟΙ ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ ΠΡΟΒΙΒΑΖΟΝΤΑΙ ΣΤΗ Γ' ΕΘΝΙΚΗ. ΟΙ ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΚΡΗΝΙΔΩΝ ΥΠΟΒΙΒΑΖΟΝΤΑΙ ΣΤΗ Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΚΑΣΑΜΑΘ. ΣΤΗΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ Η ΦΙΛΙΑ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ ΕΝΟΨΕΙ ΤΗΣ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ Γ' ΕΘΝΙΚΗΣ.