Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου 2010

ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΜΠΑΣΚΕΤ

Και του χρόνου...

Με απόλυτη επιτυχία ολοκληρώθηκε το τριήμερο τουρνούα Green Basket 2010 που έλαβε χώρα στο κλειστό γυμναστήριο του Νέου Σκοπού. Όλες οι ομάδες που συμμετείχαν σε αυτή τη σπουδαία αθλητική εκδήλωση έκαναν ό, τι καλύτερο μπορούσαν στο παρκέ και οι θεατές παρακολούθησαν συναρπαστικές αναμετρήσεις.

Την πρώτη θέση στο τουρνουά κατέλαβε η Ελευθερούπολη, η οποία στο μεγάλο τελικό επικράτησε του Κένταυρου Καλλικράτειας με 78-71. Ο γηπεδούχος Ορφέας κατέκτησε την τρίτη θέση ύστερη από τη νίκη που σημείωσε στον μικρό τελικό επί των Τιτάνων Δράμας με 81-77. Το συγκρότημα του Παναγιώτη Σπανού έδειξε ότι βαδίζει στο σωστό δρόμο, ικανοποιώντας σε μεγάλο βαθμό τους φιλάθλους του.

Άξιοι συγχαρητηρίων είναι όλοι αυτοί που βοήθησαν στη διοργάνωση και στην ομαλή διεξαγωγή του φετινού τουρνουά.

Όρφέας Νέου Σκοπού - Τιτάνες Δράμας: 81-77

Μετά από ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι οι "ασπρόμαυροι" υπέταξαν τους Τιτάνες Δράμας. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και η περίοδος έκλεισε με 15-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σύνολο του Θοδωρή Μπέσσα ξεκίνησε δυνατά και σταδιακά κατάφερε να "χτίσει" διαφορά 10 πόντων (26-36, 2:26). Ο Ορφέας αφυπνίσθηκε και με αντεπίθεση διαρκείας ισοφάρισε σε 37-37 με τρίποντο του Γιάννη Παπαδόπουλου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί αποκτώντας απόσταση ασφαλείας από τους "πορτοκαλί" (52-43, 56-49) και η περίοδος έληξε 59-53.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο αγώνας έγινε ντέρμπι. Οι Τιτάνες ανασυντάχθηκαν και έφεραν τη συνάντηση σε απόλυτη ισορροπία (72-72, 3:32). Στα τελευταία κρίσιμα λεπτά οι αθλητές του Παναγιώτη Σπανού επέδειξαν μεγαλύτερη ψυχραιμία και ευστοχία κυρίως από την γραμμή της "φιλανθρωπίας" και έφτασαν στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Χρήζει αναφοράς το γεγονός ότι η διοίκηση του σερραϊκού συλλόγου τίμησε τον Γιώργο Χατζηβασιλείαδη για την προσφορά του στους "ασπρόμαυρους". Ο Πρόεδρος του Ορφέα, κ. Χρήστος Γκαβανόζης πρόσφερε ανθοδέσμη στον Καβαλιώτη γκαρντ που τώρα αποτελεί μέλος των Τιτάνων Δράμας.

Διαιτητές: Δημάδης - Μυσιρλής

Ορφέας (Σπανός): Καρακώστας 1, Παπαδόπουλος Χ. 1, Σουλούγκας 7 (1), Μαντζιάρης 2, Ματζιούνης 4, Τσινόπουλος 9, Χατζηπέτρου 21, Παπαδόπουλος Ι. 17 (2), Κούτρης 2, Σουτζόπουλος 17, Λαδιάς, Καραμπατζιάκης.

Τιτάνες (Μπέσσας): Μουζίκας 8 (2), Μανιώτης 11 (1), Χατζηβασιλειάδης 2, Παπαδόπουλος 17 (1), Μελισσαρίδης Σ. 6, Μελισσαρίδης Λ. 9 (3), Τοσουνίδης 6, Γιάντσιος 2, Βογιατζάκης 6 (1), Φασουλάς 10, Μούκας, Καραϊσκάκης.

Ελευθερούπολη - Κένταυρος Καλλικράτειας: 78-71

Σε ένα αγώνα με αρκετές ανατροπές στο σκορ η Ελευθερούπολη ήταν αυτή που τελικά κατόρθωσε να εξασφαλίσει τη νίκη και παράλληλα την πρωτιά στο τουρνουά.

Στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης η Γ.Σ.Ε μπήκε φουριόζα στο παρκέ και προηγήθηκε με 17-7 (4:21). Οι παίκτες όμως του Στράτου Καγιάογλου χαλάρωσαν και ο Κένταυρος "ροκανίσε" την διαφορά (17-15).

Στο επόμενο δεκάλεπτο οι τυπικά γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά με 22-15, αλλά το συγκρότημα του Καραμουσαλίδη δεν κατέθεσε τα όπλα και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 30-31.

Στη μεγαλύτερη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου η Καλλικράτεια ήταν  εξαιρετική. Οι "κόκκινοι" πάτησαν "γκάζι" (36-44, 42-51), αλλά η προσωρινή αποχώρηση του πλέι-μέικερ Μωϋσιάδη λόγω μικροτραυματισμού αποσυντόνισε τους "κόκκινους". Οι Καβαλιώτες άδραξαν την ευκαιρία πετυχαίνοντας 13-3 σερί και προσπέρασαν στο σκορ με 55-54, ενώ η περίοδος τελείωσε 55-56.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ελευθερούπολη "εγκλώβισε" τον Κένταυρο στην άμυνά της, ενώ στην επίθεση οι "μπλέ" ήταν πιο ουσιαστικοί σε σχέση με τους αντιπάλους τους. Δίκαια η Γ.Σ.Ε επικράτησε της ισχυρής Καλλικράτειας.

Διαιτητές: Νέδογλου - Τατούδης

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 30-31 (ημ.), 55-56, 78-71

Ελευθερούπολη (Καγιάογλου): Δενδρινός 9, Στεφανίδης 8, Σιδηρόπουλος 14 (1), Μάκης 16, Κουμλέλης 10, Τσομπουλτής 2, Λαΐδης 5 (1), Καρατσοπάνης 6, Ζαρωτιάδης 8, Παυλίδης, Κακλαμάνος.

Καλλικράτεια (Καραμουσαλίδης): Τολιόπουλος 26 (4), Μωϋσιάδης 15, Δημητρίου 3, Γλιάς 2, Κλωναράς 3, Δελημπαλτίδης 14, Τσέλιος 8 (1), Νικολάου, Κωτσάκης, Καραμανλίδης.

* Μετά το τέλος του μεγάλου τελικού έγιναν οι καθιερωμένες απονομές. Ζαρωτιάδης (Ελευθερούπολη) και Τσέλιος (Καλλικράτεια) έλαβαν τα αναμνηστικά.