Σάββατο 30 Οκτωβρίου 2010

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Άλωσαν το Μετς!

Παγκράτι - Ίκαροι: 75-76

Ονειρεμένη πρεμιέρα πραγματοποίησαν οι Ίκαροι επικρατώντας πανάξια του ισχυρού Παγκρατίου στο κλειστό γυμναστήριο του Μετς με καλάθι του Μίλος Παβλίσεβιτς στη λήξη του παιχνιδιού. Η απόδοση των "κυανοκίτρινων" κυμάνθηκε σε υψηλά επίπεδα καθ' όλη τη διάρκεια της συγκλονιστικής αναμέτρησης και το σερραϊκό συγκρότημα έφτασε τελικά στο νικηφόρο αποτέλεσμα κάνοντας "ποδαρικό" με το δεξί στο φετινό πρωτάθλημα.

Αναφορικά με την εικόνα του σημερινού αγώνα στο ξεκίνημα του πρώτου δεκάλεπτου οι "ροσονέρι" έχοντας και την ώθηση της έδρας προηγήθηκαν με 13-4, αλλά οι Ίκαροι ανασυντάχθηκαν άμεσα και ισοφάρισαν σε 20-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σύνολο του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη επέβαλε τον ρυθμό του στο παρκέ, με τον Κακαρούδη να σκοράρει και η περίοδος έκλεισε με 41-46.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι "κυανοκίτρινοι" συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, ενώ στην αντίπερα όχθη το Παγκράτι προσπαθούσε κυρίως με μεμονωμένες προσπάθειες από τους Μίχαλο, Βαρδιάνο και Μαχαίρα. Η περίοδος έληξε με 56-60.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο αντίπαλοι πάλεψαν σκληρά για την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνος. Οι Ίκαροι βρέθηκαν στο + 4 (68-72) ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση της συνάντησης, αλλά το συγκρότημα του Δημήτρη Λιόγα κατάφερε να πάρει την πρωτοπορία στο σκορ με 75-74. Στην τελευταία επίθεση του παιχνιδιού οι "κυανοκίτρινοι" κυκλοφόρησαν καλά τη μπάλα και ο Μίλος Παβλίσεβιτς με εύστοχο σουτ δύο πόντων "σκότωσε" το Παγκράτι χαρίζοντας τους βαθμούς της νίκης στη σερραϊκή ομάδα.

Σχόλιο από serresbasket: Τεράστιο "διπλό" για τους Ικάρους. Φανταστική εμφάνιση και δίκαιη νίκη δια χειρός Παβλίσεβιτς. Καιρός όμως για πανηγύρια δεν υπάρχει, αφού την Τετάρτη οι "κυανοκίτρινοι" θα φιλοξενήσουν τον Αμύντα Δάφνης στην εμβόλιμη δεύτερη αγωνιστική. Μάλιστα, ο Λευτέρης Χατζηκυριακίδης προγραμμάτισε προπόνηση για αύριο το απόγευμα. Ο κόσμος πρέπει να κατακλύσει το κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων προκειμένου η σερραϊκή ομάδα να σημειώσει το 2 στα 2.

Διαιτητές: Βαρδάλος - Κατραχούρας - Σαλαβός

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 41-46 (ημ.), 56-60, 75-76

Παγκράτι (Λιόγας): Λόλας 9 (1), Βασιλόπουλος 9 (1), Βαρδιάνος 11, Τζουγκαράκης 2, Δημάκος 14 (2), Μίχαλος 14, Μαχαίρας 16, Τζουγκαράκης 2, Κοτρώτσιος, Σκουζής.

Ίκαροι (Χατζηκυριακίδης): Πεχλιβάνης 2, Τότσιος 11, Κουκάς 8, Καμπερίδης 6, Συμεωνίδης 12, Κακαρούδης 18 (2), Παβλίσεβιτς 12 (2), Βοϊβατόπουλος 2, Τοπούζης 5.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ - ΙΚΑΡΟΙ: 75-76

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ - ΛΑΥΡΙΟ: 70-72

ΚΑΟΔ - ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΤΡΑΣ: 78-62

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ - ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ: 73-76