Κυριακή 28 Νοεμβρίου 2010

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Στόχος επετεύχθη

Ίκαροι - Απόλλων Πατρών: 73-64

Δίχως να εντυπωσιάσουν οι Ίκαροι απέσπασαν το ροζ φύλλο αγώνος κόντρα στον αξιόμαχο Απόλλωνα. Η ομάδα του Λευτέρη Χατζηυκυριακίδη σημείωσε την τρίτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και πλέον έχει μπροστά της το γειτονικό ντέρμπι με τον ΚΑΟΔ το επόμενο Σάββατο στη Δράμα.

Αναφορικά με την εικόνα της χτεσινής αναμέτρησης, στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους "κυανοκίτρινους" ξεφεύγοντας στο σκορ με 0-5. Οι γηπεδούχοι ήταν επιρρεπείς στα λάθη γεγονός το οποίο εκμεταλλεύθηκε το συγκρότημα του Νίκου Βετούλα. Οι Πατρινοί έχοντας ως ιθύνοντα νου τον έμπειρο Νίκο Αργυρόπουλο ανέβασαν την διαφορά στο +9 (8-17, 10-19), με τους Πάντελιτς και Λυμπέρη να βοηθούν σημαντικά στο σκοράρισμα.

Ευτυχώς οι Ίκαροι ανασυντάχθηκαν στο τελευταίο τρίλεπτο της πρώτης περιόδου και "έτρεξαν" 6-0 σερί, με τον Τότσιο να κερδίζει καθαρό αντιαθλητικό φάουλ από τον Μίλοβιτς, μειώνοντας σε 16-19.

Στο επόμενο δεκάλεπτο ο αγώνας ήταν αμφίρροπος. Οι "κυανοκίτρινοι" δείχνοντας μεγαλύτερη διάθεση στο παρκέ ισοφάρισαν σε 24-24 (5:45), ενώ ο Κουκάς με τρίποντο έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στους γηπεδούχους διαμορφώνοντας το 32-29 (3:04). Η περίοδος έκλεισε 35-34, με τον Σάββα Καμπερίδη (9 π., 2/2 βολές, 2/3 διπ.., 1/1 τριπ., 3 ριμπ., 2 ασ., 1 κλ.) να αποτελεί τον πρωταγωνιστή του σερραϊκού συγκροτήματος, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Πάντελιτς ήταν εγγύηση (9 π. με 100% ευστοχία).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι ήλεγχαν το ρυθμό του παιχνιδιού διατηρώντας την πρωτοπορία στο σκορ (44-38, 46-40), με τους Πελοποννήσιους να μειώνουν προσωρινά σε 46-43. Οι "κυανοκίτρινοι" χάρη σε ένα μίνι-ξέσπασμα ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (53-43) με καλάθι του Βοϊβατόπουλου, ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε με 53-45.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, αποφασισμένοι να "καθαρίσουν" το ματς και ο Παβλίσεβιτς με σουτ έξω από τα 6.75 πέτυχε το 58-45 (8:10). Όλα κυλούσαν "ρολόι" για τους Ικάρους μέχρι το χρονικό σημείο (6:45), στο οποίο ο Τοπούζης συμπλήρωσε 4 φάουλ.

Ο Απόλλωνας σημείωσε 2-11 σερί, με πρωτεργάτες τους Αργυρόπουλο και Λιανό, "ροκανίζοντας" την διαφορά (60-56, 4:16). Καμπερίδης και Τότσιος απλοποίησαν τα πράγματα για τους "κυανοκίτρινους", με τον Σερραίο καλαθοσφαιριστή να ευστοχεί σε καθοριστικό τρίποντο (69-59, 1:42)  δίνοντας την χαριστική βολή στους Πατρινούς.

Σχόλιο από serresbasket: Επαγγελματική νίκη πέτυχαν οι Ίκαροι απέναντι στον σκληροτράχηλο Απόλλωνα. Μικρή υπήρξε η προσέλευση του κόσμου. Οι φίλαθλοι πρέπει να στηρίξουν πολύ περισσότερο τους "κυανοκίτρινους".

Διαιτητές:  Πουρσανίδης - Νικολούλης - Σιμητόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 35-34 (ημ.), 53-45, 73-64

Ίκαροι (Χατζηκυριακίδης): Πεχλιβάνης 2, Τότσιος 14 (1), Κουκάς 10, Καμπερίδης 15 (2/2 β., 5/6 διπ., 1/1 τριπ., 8 ριμπ., 5 ασ., 1 κλ.), Κακαρούδης 10, Παβλίσεβιτς 10 (2), Βοϊβατόπουλος 5, Τοπούζης 7, Τέρπος, Ιωσηφίδης, Τεβετζίδης.

Απόλλωνας (Βετούλας): Αργυρόπουλος 18 (2), Λιανός 15 (2), Κορωνίδης 4, Μίλοβιτς 3 (1), Λυμπέρης 8 (2), Πάντελιτς 13 (1), Πετρόπουλος 3 (1),  Καπερώνης Β. , Καπερώνης Π., Θανόπουλος, Μολφέτας.

Ολυμπιάδα Πατρών-Πανερυθραϊκός: 71-72

Λαύριο-Αρκαδικός: 87-75

Νήαρ Ηστ-Ρέθυμνο: 62-73

Κόροιβος Αμαλιάδας-ΚΑΟΔ: 75-77