ΕΚΑΣΑΜΑΘ (5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Το ντέρμπι βάφτηκε "κόκκινο"

Ο Πανσερραϊκός ήταν ο θριαμβευτής στο ντέρμπι με το Σιδηρόκαστρο. Πάλεψε σκληρά η Ηράκλεια κόντρα στην Αγία Βαρβάρα. Κερδισμένος της αγωνιστικής ο Νέος Σκοπός που αν και είχε ρεπό κατάφερε να παραμείνει στην κορυφή της βαθμολογίας βάσει των αποτελεσμάτων.

Πανσερραϊκός - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 77-65

Μεγάλη νίκη πέτυχαν τα "λιοντάρια" στη σπουδαία αναμέτρηση με το Σιδηρόκαστρο βάζοντας έτσι τέρμα στο αρνητικό σερί των τελευταίων παιχνιδιών. Ο αγώνας κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον του κόσμου που έδωσε το "παρών" στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων το μεσημέρι του Σαββάτου.

Αναφορικά με την εικόνα του παιχνιδιού στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι και προηγήθηκαν με 7-2 (6:45). Το Ρούπελ "αφυπνίσθηκε" και με καλάθια του Τόλιου πέρασε μπροστά στο σκορ με 7-10 (3:28), ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Ιακωβίδης δίνοντας προβάδισμα 6 πόντων στην ομάδα του (10-16, 2:18). Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κι άλλο την απόδοσή τους αυξάνοντας την διαφορά στο +10 (12-22), ενώ η περίοδος έκλεισε με 15-22.

Τράκας και Χατζής συνέβαλαν τα μέγιστα προκειμένου ο Πανσερραϊκός να κάνει την ανατροπή στο δεύτερο δεκάλεπτο (27-26, 7:19), με τους αθλητές του Σιδηροκάστρου να υποπίπτουν σε πολλά λάθη. Παρόλα αυτά το συγκρότημα του Κώστα Σίσκου σοβαρεύθηκε και ξέφυγε στο σκορ με 27-34 (3:35), αλλά και πάλι τα "λιοντάρια" αντεπιτέθηκαν και ο Γεωργιανός με τρίποντο διαμόρφωσε το 37-34, ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε 37-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι διατηρούσαν μικρό προβάδισμα (43-39, 51-45), αλλά ο Ιακωβίδης έφερε το παιχνίδι στα ίσια (51-51).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι "κόκκινοι" φάνηκε να αγκαλιάζουν τη νίκη με το σκορ στο 66-57 (4:04). Το Ρούπελ όμως δεν τα παράτησε και ο Κατσικάς με τρίποντο μείωσε σε 66-63 (2:50). Λωρίτης - Χατζής πέτυχαν σημαντικά καλάθια για τον Πανσερραϊκό (71-63, 1:30) και στο τελευταίο ενάμιση λεπτό κυριάρχησε η ένταση στο παρκέ. Ο Γρεασίδης ύστερα από αψιμαχία που είχε με τον Καβράκη χρεώθηκε με τεχνική ποινή (προηγουμένως είχε καταλογισθεί φάουλ εις βάρος του παίκτη των φιλοξενούμενων), ενώ με τεχνική ποινή χρεώθηκε και ο Ιακωβίδη που ήταν στο πάγκο του Ρούπελ και κλότσησε μπουκάλι με νερό, το οποίο έφτασε στο κέντρο του αγωνιστικού χώρου.

Οι γηπεδούχοι αξιοποίησαν εν μέρει το μπόνους των βολών "κλειδώνοντας" τη νίκη.

Σχόλιο από serresbasket: To Ρούπελ ήταν το φαβορί της συνάντησης, αλλά τα ντέρμπι είναι πάντα ντέρμπι. Ο Πανσερραϊκός παρά τις σημαντικές απουσίες αθλητών (Καραμπέκης, Σταμπουλής, Γεωργιανός Ν., Παπαδόπουλος) ήταν ανώτερος και πήρε δίκαια τους 2 βαθμούς.

Διαιτητές: Τατούδης - Οικονόμου

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 37-37 (ημ.), 51-51, 77-65

Πανσερραϊκός (Χρυσανθίδης): Καβράκης 4, Γεωργιανός Π. 16 (1), Τερζής 5 (1), Τράκας 16 (4), Αγάλου-Λωρίτης 14 (2), Χατζής 22 (1), Σοφιανίδης, Χατζηανδρέου.

Ρούπελ (Σίσκος): Ιακωβίδης 17 (4), Γρεασίδης 3 (1), Μπουτάκογλου 12 (1), Τόλιος 12, Λαφτσής 4, Κατσικάς 13 (1), Σαββίδης 4, Ανανιάδης.

Αγία Βαρβάρα - Ηράκλεια: 76-61

Το τελικό σκορ αδικεί την ομάδα του Σπύρου Ιωαννίδη που κοίταξε κατάματα την Αγία Βαρβάρα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Η Ηράκλεια προηγήθηκε στα μισά της πρώτης περιόδου με 3-7, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 12-12. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Καβαλιώτες απέκτησαν προβάδισμα 7 πόντων (25-18, 5:00) έχοντας σημειώσει 5 τρίποντα. Το σερραϊκό συγκρότημα συνήλθε γρήγορα και με 0-8 σερί προσπέρασε στο σκορ με 25-26 (3:00), ενώ η περίοδος έληξε 32-28.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου Αγία Βαρβάρα και Ηράκλεια ήταν ισόπαλες (34-34), αλλά εν συνεχεία οι γηπεδούχοι μπήκαν στη θέση του οδηγού (51-43).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Γεωργαλής με δύο τρίποντα διαμόρφωσε το 59-45 (8:00) και οι φίλαθλοι πίστεψαν ότι το παιχνίδι είχε τελειώσει. Οι παίκτες όμως του Σπύρου Ιωαννίδη δεν ήθελαν να πέσουν αμαχητί ρίχνοντας τη διαφορά στους 6 πόντους (62-56, 4:00). Αυτή η προσπάθεια όμως ήταν και το "κύκνειο άσμα" της Ηράκλειας που ξέμεινε από δυνάμεις. Παπαδόπουλος και Χαριζάνης με καλάθια έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της Αγίας Βαρβάρας.

Διαιτητές: Σαλικίδης - Δαμαλής

Tα δεκάλεπτα: 12-12, 32-28 (ημ.), 51-43, 76-61

Αγία Βαρβάρα (Μαγιάννης): Ράμμος 12, Ρότσας 16 (4), Γεωργαλής 6 (2), Μπανάσας 6 (2), Ζωτίδης 6 (1), Χαριζάνης 13 (1), Σουλίδης 3, Παπαδόπουλος 12 (1), Μυτικόπουλος 2, Γιαννάτσκος, Ανίσογλου.

Ηράκλεια (Ιωαννίδης): Ντίκογλου 14, Ευγενειάδης 9, Σιουσιουλούδης 14, Νάκος 3, Κηπουρός 14 (3), Αλεξανδρίδης 3, Παπαστεφάνου 4, Μαλτσάκης.

- Το serresbasket ευχαριστεί τον δημοσιογράφο Χρήστο Κρυσταλλίδη για την ανταπόκριση του αγώνα.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ: 77-65

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ - ΗΡΑΚΛΕΙΑ: 76-61

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ - ΘΥΕΛΛΑ ΦΕΡΩΝ: 60-47

ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ: 49-51

Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ - ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ: 65-59

ΡΕΠΟ: ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ