Κυριακή 28 Νοεμβρίου 2010

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Προσπάθησε αλλά...

Α.Ο.Σ - Παναθλητικός Συκεών: 63-73

Την ήττα γνώρισε ο Α.Ο.Σ, ο οποίος υπέκυψε στην ανωτερότητα του ισχυρού  Παναθλητικού. Το "τριφύλλι" ήταν ανταγωνιστικό μόνο στο πρώτο ημίχρονο της συνάντησης, ενώ στην επανάληψη η σερραϊκή ομάδα υπέστη αγωνιστική καθίζηση.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο ο Α.Ο.Σ αρχικά κρατούσε ελαφρύ προβάδισμα (9-5, 13-9, 4:04), αλλά τα 3 φάουλ της Μαραγκού αποσυντόνισαν τις γηπεδούχες και ο Παναθλητικός πέτυχε 0-7 σερί (13-16), με την Σαμαρά να "πυροβολεί" από την περιφέρεια.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σύνολο του Σίμου Συρόπολου εξασφάλισε διαφορά 7 πόντων (18-25, 4:56), αλλά το "τριφύλλι" με πρωτεργάτριες τις Τζιαμπάζη - Δεινοπούλου ισοφάρισε σε 25-25 και η περίοδος έληξε 29-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Θεσσαλονικιές εφήρμοσαν σωστά το inside game βγάζοντας έξυπνες πάσες στην πλάτη της άμυνας του Α.Ο.Σ και η διαφορά ανέβηκε στο +12 (32-44). Η εκ νέου είσοδος της Μαραγκού στο παιχνίδι βοήθησε παροδικά το σερραϊκό συγκρότημα, με την Τζιαμπάζη να σημειώνει το 43-49 (2:55). Η περίοδος όμως τελείωσε με 45-57.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Παναθλητικός κυριάρχησε εξ' ολοκλήρου στο παρκέ. Οι φιλοξενούμενες έπαιξαν δυνατή άμυνα, κυκλοφόρησαν καλά τη μπάλα και με σωστές επιθετικές επιλογές "σφράγισαν" τη νίκη με το σκορ στο 49-71 (5:15). Το μόνο που κατάφερε ο Α.Ο.Σ στα τελευταία λεπτά της συνάντησης ήταν να σώσει κάπως τα προσχήματα "ψαλιδίζοντας" την διαφορά.

Σχόλιο από serresbasket: Δεν άντεξε ο Α.Ο.Σ στην επανάληψη. Τα περισσότερα ατού της ομάδας δεν ήταν σε καλή μέρα. Πολλά άστοχα σουτ και αρκετές χαμένες βολές. Θετική η παρουσία της Δεινοπούλου.

Διαιτητές: Παργιανόπουλος - Τσοκόλης

Α.Ο.Σ (Κηρύκος): Παπανικολάου 4, Μαραγκού 12, Δεινοπούλου 12, Τόγα 5 (1), Τζιαμπάζη 10 (3), Πελτέκη 14 (1), Καλογιάννη 6, Λαδοπούλου.

Παναθλητικός (Συρόπουλος): Σαμαρά 19 (5), Δημητρακοπούλου 15 (2), Κυριακού 7, Χαϊριστανίδου 14, Αντάβαλη 6, Κωστοπούλου 3, Λάλου 9, Κωστανάκη, Ούτσιου.

ΠΥΛΑΙΑ - ΑΣΠIΔΑ ΞΑΝΘΗΣ: 65-41

Α.Ο.Σ - ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ: 63-73

ΜΕΝΤ - ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΛΑΡΙΣΑΣ: 67-41

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ - ΛΑΣΣΑΝΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ: 60-31

ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ - ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Ν. ΡΥΣΙΟΥ: 30-63