Κυριακή 12 Δεκεμβρίου 2010

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Στάθηκε όρθιος

ΜΕΝΤ - Α.Ο.Σ: 64-65

Άκρως συναρπαστικό ήταν το παιχνίδι της ΜΕΝΤ με τον Α.Ο.Σ. Αμφότερες οι ομάδες πάλεψαν σκληρά για την κατάκτηση της νίκης, αλλά το "τριφύλλι" ήταν αυτό που χαμογέλασε στο τέλος εξασφαλίζοντας το ροζ φύλλο αγώνος στην παράταση.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχες ήλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα και προηγήθηκαν με 17-11 στην εναρκτήρια περίοδο, ενώ το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 32-26.

Στην τρίτη περίοδο ο Α.Ο.Σ μεταμορφώθηκε προς το καλύτερο και με πρωτεργάτριες τις Πελτέκη - Τζιαμπάζη ("βομβάρδισε" το αντίπαλο καλάθι) ισοφάρισε σε 44-44.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ούτε η ΜΕΝΤ ούτε το συγκρότημα του Νίκου Κηρύκου κατάφερε να πάρει σημαντική διαφορά και η κανονική διάρκεια του αγώνα τελείωσε με 55-55.

Στην παράταση δόθηκαν ομηρικές μάχες. Οι Θεσσαλονικιές βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 64-63, αλλά η Θάλεια Μαραγκού με 2 βολές ύστερα από κερδισμένο φάουλ διαμόρφωσε το 64-65. Στα εναπομείναντα 9 δευτερόλεπτα οι γηπεδούχες εκδήλωσαν επίθεση, αλλά αστόχησαν στο σουτ που επιχείρησαν χάρη και στη σωστή άμυνα που έπαιξε ο Α.Ο.Σ.

Διαιτητές: Κονταράτος - Kαρακώστας

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 32-26 (ημ.), 44-44, 55-55 (κ.α.), 64-65

Α.Ο.Σ (Κηρύκος): Καλογιάννη 2, Παπανικολάου 2, Μαραγκού 6, Δεινοπούλου 4, Τόγα 5, Τζιαμπάζη 25 (8), Πελτέκη 21 (2), Λαδοπούλου, Πιττάκη, Ιωαννίδου.

Απόλλων Καλαμαριάς - Παναθλητικός Συκεών: 67-49

Πυλαία - Ολυμπιάδα Λάρισας: 69-39

Αρίων Πτολεμαΐδας - Λασσάνης Κοζάνης: 44-65

Ολύμπια Λάρισας - Ασπίδα Ξάνθης: 64-59

Αναγέννηση Ν. Ρυσίου - Τιτάνες Δράμας: 57-61