Σάββατο 29 Ιανουαρίου 2011

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

"Έτρεχαν" με 100...+1

Ίκαροι - Λαύριο: 101-88

Την καλύτερη τους εμφάνιση στο φετινό πρωτάθλημα πραγματοποίησαν οι Ίκαροι στο σημερινό νικηφόρο παιχνίδι με το Λαύριο. Η σερραϊκή ομάδα συνδύασε σκορ και θέαμα ικανοποιώντας σε μεγάλο βαθμό τους φιλάθλους, οι οποίοι χειροκρότησαν μετά τη λήξη της αναμέτρησης τους αθλητές και το προπονητικό τιμ των "κυανοκίτρινων" φωνάζοντας συνθήματα για άνοδο στην Α1.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα οι Ίκαροι ξεκίνησαν φουριόζοι θέλοντας να βάλουν τα θεμέλια της νίκης από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο. Το συγκρότημα του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη προηγήθηκε με 8-0 (6:00) εφαρμόζοντας σωστή άμυνα στα ατού των αντιπάλων. Ο Πεχλιβάνης με τρίποντο διαμόρφωσε το 11-2 (4:27), ενώ ο Παβλίσεβιτς με τον ίδιο τρόπο ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (19-9, 1:25). Η περίοδος έκλεισε με 21-13.

Το επόμενο δεκάλεπτο είχε δύο όψεις. Αρχικά το Λαύριο με πρωτεργάτες τους Κακιούζη - Ψυλέα μείωσε σε 27-23 και 29-28 (4:34) εκμεταλλευόμενο και τα λάθη των γηπεδούχων. Ευτυχώς, οι "κυανοκίτρινοι" αναδιοργανώθηκαν και "έτρεξαν" 8-0 σερί, με τον Καμπερίδη να πετυχαίνει με γκολ - φάουλ το 36-28 (2:49). Τρία εύστοχα σουτ έξω από την γραμμή των 6.75 από τους Κακαρούδη - Κουκά - Τότσιο και ένα δίποντο από τον τελευταίο έστειλαν τους Ικάρους στο +11 (47-36).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το απόλυτο δεκάλεπτο για τους γηπεδούχους. Οι "κυανοκίτρινοι" ήταν καταπληκτικοί στο παρκέ περιορίζοντας τους φιλοξενούμενους σε ρόλο κομπάρσου, με τους παίκτες του Χρήστου Σερέλη να χαζεύουν τις όμορφες ενέργειες των καλαθοσφαιριστών του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη που σκόραραν παντί τρόπω. Οι Ίκαροι σημειώνοντας δώδεκα διαδοχικούς πόντους έκαναν το 59-36 (6:43), ενώ λίγο αργότερα η διαφορά άγγιξε τη μέγιστη τιμή +24 (64-40, 4:59 με βολές του Κουκά). Η περίοδος έληξε 74-53.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το Λαύριο δεν παράτησε τον αγώνα. Οι Αθηναίοι αντεπιτέθηκαν έχοντας ως ηγέτη τον Ψυλέα που ήταν ασταμάτητος και "ροκάνισαν" την διαφορά 76-64 (7:48) και 87-76 (3:50) χάρη και στα περιφερειακά σουτ των Καρβούνη και Κούσουλα. Οι Ίκαροι όμως διαχειρίσθηκαν συνετά την υπέρ τους κατάσταση  και ο Καμπερίδης με δίποντο "έσβησε" τις όποιες ελπίδες των φιλοξενούμενων πετυχαίνοντας το 93-77 (2:24), ενώ ο έμπειρος γκαρντ με δική του προσπάθεια "έσπασε" το φράγμα των 100 πόντων για την σερραϊκή ομάδα.

Σχόλιο από serresbasket: Άνοδος, άνοδος, άνοδος, Σέρρες άνοδος! Τα πιτσιρίκια έστησαν γιορτή στην κερκίδα ζητώντας από τους Ικάρους να κάνουν το μεγάλο βήμα στην Α1.

Αναμφίβολα, ο δρόμος που οδηγεί στα "σαλόνια" του ελληνικού μπάσκετ θα παραμείνει διάπαλατα ανοιχτός για τους "κυανοκίτρινους", εφόσον οι αθλητές του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη συνεχίσουν στο ίδιο τέμπο στις επόμενες εντός και εκτός έδρας συναντήσεις. Το κλειστό της κοιλάδας είναι και πρέπει να παραμείνει φόβητρο για οποιονδήποτε αντίπαλό. "Διπλό" στην Καισαριανή.

Διαιτητές: Πουρσανίδης - Μήτσιου - Τζιμογιάννης

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 47-36 (ημ.), 74-53, 101-88

Ίκαροι (Χατζηκυριακίδης): Πεχλιβάνης 13 (3), Τότσιος 19 (1), Κουκάς 12 (2), Καμπερίδης 18 (1), Συμεωνίδης 4, Κακαρούδης 20 (2), Παβλίσεβιτς 5 (1), Βοϊβατόπουλος 9, Τοπούζης 1, Ιωσηφίδης.

Λαύριο (Σερέλης): Καρβούνης 13 (3), Μπάκας 1, Κούσουλας 11 (3), Κακιούζης 14, Γιαννακόπουλος 14 (1), Περράκης 2, Πασχάλης 2, Ψυλέας 31 (1), Αθανασόπουλος, Λυκογιάννης, Σίννης.

Απόλλων Πάτρας - Πανερυθραϊκός:                            61-53

ΚΑΟΔ - Αρκαδικός:                                                 83-61

Ρέθυμνο - Ερμής Λαγκαδά:                                         82-67

Πιερικός/Αρχέλαος Κατερίνης - ΑΕΚ Αργους:  73-69