Κυριακή 30 Ιανουαρίου 2011

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ήττα στις λεπτομέρειες

Α.Ο.Σ - Αναγέννηση Ν. Ρυσίου: 63-68

Κατάματα κοίταξε το Νέο Ρύσιο ο Α.Ο.Σ στη συνάντηση που έλαβε χώρα σήμερα στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας. Οι παίκτριες του Κώστα Μάρκου προσπάθησαν για το καλύτερο δυνατό στον αγωνιστικό χώρο επί ενός ισχυρού αντιπάλου και θα μπορούσαν κάλλιστα να εξασφαλίσουν την πολύτιμη νίκη, αλλά τελικά το σύνολο της Βιβή Διαβολέμένου ήταν αυτό που πήρε πήρε το ροζ φύλλο αγώνος.

Σχετικά με την εικόνα του παιχνιδιού στο εναρκτήριο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (6-6, 10-10) και η περίοδος έκλεισε 12-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Θεσσαλονικιές προηγήθηκαν με 14-19 (7:19), αλλά το "τριφύλλι" ανέβασε την απόδοσή του και πήρε το προβάδισμα με 21-19 (5:25), ενώ η περίοδος έληξε με 30-28.

Μέχρι τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο (37-39). Οι φιλοξενούμενες όμως σημείωσαν 0-7 σερί και η Μύρβαλη με τρίποντο διαμόρφωσε το 37-46 (3:08). Ο Α.Ο.Σ όμως δεν αγχώθηκε, βελτίωσε την άμυνα του και μείωσε σε 47-50.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Τζιαμπάζη με σουτ τριών πόντων έβαλε τις "πράσινες" μπροστά στο σκορ (52-50). Το Νέο Ρύσιο είχε την απάντηση έτοιμη και οι αθλήτριες της Αναγέννησης απέκτησαν απόσταση ασφαλείας (54-62, 2:57) από τις "βραχυκυκλωμένες" γηπεδούχες.

Το σερραϊκό συγκρότημα  στα τελευταία καθοριστικά λεπτά της αναμέτρησης έδειξε αποφασισμένο να μην πέσει αμαχητί και η Μαραγκού με γκολ - φάουλ έκανε το 59-62 (1:36). Η Μούρτου πέτυχε το 59-64, ενώ στην επόμενη φάση δεν δόθηκε από τους διαιτητές καθαρό φάουλ υπέρ της Μαραγκού. Η Κυζιρίδου έχασε δύο βολές για το Νέο Ρύσιο, ενώ η Πελτέκη ήταν εύστοχη από την γραμμή της "φιλανθρωπίας" μειώνοντας σε 61-64 (26"). Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα μια χαμένη κρίσιμη επίθεση από την πλευρά του Α.Ο.Σ και η ψυχραιμία της Πυλαρινού (4/6 βολές) έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της Αναγέννησης.

Σχόλιο από serresbasket: Το πάλεψαν αρκετά το παιχνίδι οι "πράσινες". Έλειψε το καθαρό μυαλό σε κάποια χρονικά σημεία, ενώ στοίχισαν και οι αρκετές χαμένες ελεύθερες βολές (διψήφιος αριθμός). Ο κόσμος αναγνωρίζοντας την προσπάθεια που κατέβαλε ο Α.Ο.Σ στο παρκέ χειροκρότησε τις αθλήτριες του Κώστα Μάρκου.

- Από τη συνάντηση απουσίασε ο Νίκος Κηρύκος λόγω ασθένειας.

- Η Μαραγκού κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης χτύπησε στη μύτη με αποτέλεσμα να υπάρξει αιμορραγία. Η Σερραία καλαθοσφαιρίστρια αγωνίσθηκε με ενοχλήσεις.

Διαιτητές: Ρούκας - Κονταράτος

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 30-28 (ημ.), 47-50, 63-68

Α.Ο.Σ (Μάρκου): Μαραγκού 14, Τόγα 6, Τζιαμπάζη 9 (3), Πελτέκη 21, Καλογιάννη 10, Πιττάκη 3, Παπανικολάου, Πάντσιου.

Αναγέννηση (Διαβολεμένου): Πυλαρινού 8, Γιαννάτση 2, Μούρτου 12, Κυζιρίδου 4, Μύρβαλη 20 (1), Ταυροπούλου 2, Αβραμίδου 15, Ρούσσου 5, Γουριώτη.

Παναθλητικός Συκεών - Ασπίδα Ξάνθης: 50-43

Τιτάνες Δράμας - Πυλαία: 73-50

Α.Ο.Σ - Αναγέννηση Ν. Ρυσίου: 63-68