Σάββατο 8 Ιανουαρίου 2011

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Καινούργιος χρόνος... παλιές συνήθειες

ΑΕΚ Άργους - Ίκαροι: 75-71

Την τέταρτη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισαν οι Ίκαροι, οι οποίοι έχασαν στο Άργος από την τοπική ΑΕΚ. Σε ακόμη ένα εκτός έδρας παιχνίδι οι "κυανοκίτρινοι" δεν έπεισαν με την παρουσία τους στο παρκέ δίνοντας έτσι τη δυνατότητα στους παθιασμένους γηπεδούχους να αποσπάσουν δίκαια το ροζ φύλλο αγώνος.

Γεγονός είναι ότι τέτοιες αποτυχίες απομακρύνουν τον στόχο της ανόδου στην Α1. Προπονητικό τιμ και παίκτες καλούνται να βρουν το συντομότερο δυνατό τι φταίει για αυτά τα σκαμπανεβάσματα που έχουν οι Ίκαροι.

Η απογοήτευση στις τάξεις της διοίκησης ύστερα και από το σημερινό αρνητικό αποτέλεσμα είναι μεγάλη και οι αθλητές πρέπει να "εξαργυρώσουν" άμεσα με καλές εμφανίσεις και νίκες την στήριξη της οποίας απολαμβάνουν.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο οι "κυανοκίτρινοι" αρχικά βρέθηκαν να προηγούνται με 6-12, αλλά οι Αργίτες ισορρόπησαν και η περίοδος τελείωσε με 14-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ΑΕΚ και Ίκαροι έδιναν μάχες στον αγωνιστικό χώρο και οι δύο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με το σκορ στο 32-28.

Στην επανάληψη το σκηνικό της συνάντησης δεν διαφοροποιήθηκε ιδιαίτερα με τους Πελοποννήσιους να παίζουν καλή άμυνα πάνω στον Τότσιο διατηρώντας μικρό προβάδισμα (49-43 έληξε η τρίτη περίοδος).

Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο η ΑΕΚ παρουσιάσθηκε πιο αποφασιστική και περισσότερο συγκεντρωμένη στα κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης έναντι των αντιπάλων της ρίχνοντας τελικά τους Ικάρους στο καναβάτσο.

Σχόλιο από serresbasket: Εάν το μάτι δεν γυαλίζει τότε "σκούρα" τα πράγματα. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν με αρκετά αγωνιστικά προβλήματα, αλλά "μασούσαν σίδερα". Στην αντίπερα όχθη οι Ίκαροι ήταν "χαμένοι στη μετάφραση".  Στράφι πήγε η καλή εμφάνιση του Συμεωνίδη.

Διαιτητές: Μάνος - Παγώνης - Μαλανδρής

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 32-28 (ημ.), 49-43, 75-71

ΑΕΚ Άργους (Οικονομάκης): Παπαντωνίου 20 (2), Λάππας 5, Ράπτης 17, Καρτέλο 7, Λιούις 9, Κασαμπαλής 4, Γκιζόγιαννης 13 (3), Κοψαύτης.

Ίκαροι (Χατζηκυριακίδης): Πεχλιβάνης 6 (2), Τότσιος 5, Κουκάς 15 (2), Καμπερίδης  7, Ιωσηφίδης, Συμεωνίδης 20, Κακαρούδης 12 (2), Παβλίσεβιτς 4,  Τοπούζης 2, Βοϊβατόπουλος.

Ρέθυμνο - Πιερικός/Αρχέλαος Κατερίνης: 79-72

Πανερυθραϊκός - Παγκράτι: 78-80

Αρκαδικός - Αμύντας Δάφνης: 80-74

ΚΑΟΔ - Απόλλων Πατρών: 72-52