Κυριακή 20 Φεβρουαρίου 2011

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ακόμη πιο κοντά στη Γ' Εθνική ο Ορφέας

Με συνοπτικές διαδικασίες "καθάρισε" τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης ο Ορφέας Νέου Σκοπού κάνοντας ακόμη ένα βήμα ανόδου. "Χρυσή" ευκαιρία έχασε ο Πανσερραϊκός για να πλασαρισθεί στη δεύτερη θέση. Σαν σε προπόνηση το Σιδηρόκαστρο διέλυσε τις Φέρες.

Πανσερραϊκός - Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης: 65-67

Δεν τα κατάφεραν τα "λιοντάρια" στη σπουδαία αναμέτρηση με την Ολυμπιάδα. Ο Πανσερραϊκός γνώρισε την ήττα από τους Θρακιώτες χάνοντας σημαντική ευκαιρία να αναρριχηθεί στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκεια της πρώτης περιόδου οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (10-11, 20-18), αλλά στο τελευταίο ενάμιση λεπτό οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν ένα μίνι ξέσπασμα και το δεκάλεπτο έκλεισε 27-21, με τους Τζουβάρα - Καβράκη να προσφέρουν λύσεις στην επίθεση.

Στην επόμενη περίοδο ο Πανσερραϊκός ανέβασε την διαφορά στο +8 (31-23, 6:59), αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και πλησίασαν στο καλάθι (35-33, 3:19) έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Τελούδη. Οι "κόκκινοι" ανταπάντησαν άμεσα και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 45-40.

Στην τρίτη περίοδο οι Θρακιώτες μπήκαν φορτσάτοι στο παρκέ σημειώνοντας 0-8 σερί (45-48, 7:33). Τα "λιοντάρια" αντέδρασαν προσωρινά προσπερνώντας στο σκορ με 50-48, αλλά ο Μπιμπισίδης "πυροβολούσε" διαρκώς από την περιφέρεια και η Ολυμπιάδα ξέφυγε με 50-58.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός έπαιξε καλύτερη άμυνα, εξουδετερώνοντας τους Τελούδη και Μπιμπισίδη και ισοφάρισε σε 63-63 (5:01). Ο Βενιτουράκης όμως πήρε την Ολυμπιάδα στις πλάτες τους διαμορφώνοντας το 63-67 (2:38).

Οι "κόκκινοι" μείωσαν σε 65-67 και θα μπορούσαν να πάρουν τη νίκη στο τέλος, αλλά τα τρίποντα που επιχείρησαν οι Τζουβάρας (27") και Γεωργιανός Π. (4") ήταν άστοχα.

Σχόλιο από serresbasket: Άνευρα και δίχως πάθος παρουσιάσθηκαν τα "λιοντάρια" στο ντέρμπι της αγωνιστικής. Τα περισσότερα ατού του Πανσερραϊκού βρέθηκαν σε κακή μέρα κάνοντας αρκετά λάθη και από τον θρίαμβο κόντρα στην Χρυσούπολη ήρθε η ήττα από την Ολυμπιάδα. Στους "κόκκινους" στοίχισε και η αποβολή του έμπειρου Καβράκη.

Διαιτητές: Νέδογλου - Λαμπρίδης

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 45-40 (ημ.), 50-58, 65-67

Πανσερραϊκός (Χρυσανθίδης): Τεπεκιτζής 3 (1), Γεωργιανός Π. 8, Τζουβάρας 16 (4), Γεωργιανός Ν. 10, Τράκας 7 (1), Χατζής 10 (2), Χατζηανδρέου 2, Καβράκης 9, Αγάλου-Λωρίτης, Καραμπέκης.

Ολυμπιάδα (Ξανθίδης): Βενιτουράκης 21 (3), Μπιμπισίδης 20 (6), Μητριτζίκος 4, Τελούδης 17 (1), Μπάτζιος 7, Δίγκας, Μπεσλεμές, Βλούνταρτσικ.

Ρούπελ Σιδηροκάστρου - Θύελλα Φερών: 72-43

Υγιεινό περίπατο έκανε το Σιδηρόκαστρο στο παιχνίδι με τις Φέρες. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι από τους αντιπάλους και έθεσαν τα θεμέλια της νίκης από το πρώτο κιόλας ημίχρονο της συνάντησης.

Ο Κώστας Σίσκος χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του δίνοντας αρκετό χρόνο στους Στώικο, Μάτκαρη, Στάσα και Καράτζαλο.

Εθνικός Αλεξ/πολης - Ορφέας Ν. Σκοπού: 58-77

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του Ορφέα από την Αλεξανδρούπολη, ο οποίος υπερκέρασε εύκολα το εμπόδιο του τοπικού Εθνικού παρά και την εχθρική διαιτησία που συνάντησε.

Οι "ασπρόμαυροι" ξεκίνησαν δυνατά στο εναρκτήριο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 14-24. Στην επόμενη περίοδο το σύνολο του Παναγιώτη Σπανού μπήκε για τα καλά στη θέση του οδηγού και οι δύο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με το σκορ στο 31-47.

Στην επανάληψη οι "ασπρόμαυροι" διαχειρίσθηκαν πολύ σωστά το υπέρ τους προβάδισμα, με τον νεαρό Κλαλιώτη να διαμορφώνει το τελικό 58-77.

Διαιτητές: Γκέκας - Χατζόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 31-47 (ημ.), 42-61, 58-77

Ορφέας (Σπανός): Παπαδόπουλος Χ. 3, Παπαδόπουλος Γ. 23 (3), Σολούγκας 7 (1), Καδής 11 (2), Σουτζόπουλος 10, Κλαλιώτης 2, Καρακώστας 4, Καραμπατζιάκης 1, Χατζηπέτρου 17 (3), Κούτρης, Σκουλίδης, Τσιμπλέκης.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ: 65-67

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΘΥΕΛΛΑ ΦΕΡΩΝ: 72-43

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ - ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ: 65-57

ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ - Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ: 46-41

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ - ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ: 58-77

ΡΕΠΟ: ΗΡΑΚΛΕΙΑ