Κυριακή 20 Φεβρουαρίου 2011

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Δεν έπεισε κι έχασε

Α.Ο.Σ - Ολυμπιάδα Λάρισας: 59-62

Αναπάντεχη ήττα γνώρισε ο Α.Ο.Σ από την Ολυμπιάδα δίνοντας έτσι το δικαίωμα στις Λαρισαίες να ελπίζουν στην παραμονή. Οι "πράσινες" πλήρωσαν την υπεροψία τους χάνοντας μοναδική ευκαιρία να εξασφαλίσουν από τώρα τη σωτηρία.

Όσο αφορά την εικόνα του παιχνιδιού στο πρώτο δεκάλεπτο με πρωτεργάτρια την Μαραγκού το "τριφύλλι" προηγήθηκε 9-4 και 15-8 (2:30), αλλά τελικά η περίοδος έκλεισε με 17-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενες αντεπιτέθηκαν για τα καλά παίρνοντας διαφορά 7 πόντων (22-29, 2:15). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 25-31.

Μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχες ήταν εκτός τόπου και χρόνου και η Γεωργοπούλου με τρίποντο διαμόρφωσε το 29-42 (5:37) υπέρ της Ολυμπιάδας. Ευτυχώς από πλευράς Α.Ο.Σ αφυπνίσθηκε η Πελτέκη και το σύνολο του Κώστα Μάρκου κατάφερε να "ψαλιδίσει" την διαφορά (45-48).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι "πράσινες" έκαναν την ολική ανατροπή και ανέκτησαν το προβάδισμα με καλάθι της Πελτέκη, η οποία σημείωσε το 53-52 (7:18). Το ματς έγινε "γκραν-γκινιόλ" (55-56, 57-57, 59-57), με τις Λαρισαίες να κατακτούν  την πολύτιμη νίκη αξιοποιώντας σε μεγάλο βαθμό τα λάθη και την αστοχία των παικτριών του Α.Ο.Σ στο τελευταίο ενάμιση λεπτό της αναμέτρησης.

- Άτυχη στάθηκε η Πετρούλα Τόγα, η οποία τραυματίσθηκε στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου στον δεξί αστράγαλο και αποχώρησε υποβασταζόμενη από το παρκέ.

Σχόλιο από serresbasket: Πήραν ένα καλό μάθημα οι "πράσινες" από την Ολυμπιάδα που ήταν το αουτσάιντερ στη σημερινή συνάντηση. Η φανέλα από μόνη της δεν δίνει νίκες. Άξιζαν το θετικό αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενες. Σε "τρικυμία" ήταν το διαιτητικό δίδυμο του αγώνα.

Αναμφίβολα την παράσταση έκλεψαν οι μαζορέτες με τα ωραία χορευτικά που παρουσίασαν στους θεατές φορώντας φανταχτερές καρναβαλικές εμφανίσεις.

Διαιτητές: Δαμίγος - Αργυροπούλου

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 25-31 (ημ.), 45-48, 59-62

Α.Ο.Σ (Μάρκου): Μαραγκού 16, Τζιαμπάζη 10 (3), Πελτέκη 24 (3), Καλογιάννη 9, Πιτάκη, Παπανικολάου, Ιωαννίδου, Τόγα.

Ολυμπιάδα (Γεωργοπούλου): Καψοκόλη 19, Αγαγιώτη 6, Σκαρλή 11, Παπαθωμά 8, Σολωμού 6, Γεωργοπούλου 12 (3), Παγγέα.