Κυριακή 20 Μαρτίου 2011

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Διπλό κέρδος για Ρούπελ

Μεγάλη νίκη σημείωσε το Σιδηρόκαστρο στο ντέρμπι με τον Πανσερραϊκό. Νέο αρνητικό αποτέλεσμα για την Ηράκλεια, η οποία ηττήθηκε από την Αγία Βαρβάρα. Ρεπό είχε ο Νέος Σκοπός.

Ρούπελ Σιδηροκάστρου - Πανσερραϊκός: 66-43

Διπλό ήταν το κέρδος για το Ρούπελ, το οποίο όχι μόνο πήρε το ροζ φύλλο αγώνος κόντρα στον Πανσερραϊκό, αλλά κάλυψε και την διαφορά του πρώτου γύρου. Πολλά παράπονα για την διαιτησία του κ. Μυσιρλή εξέφρασε ο Βασίλης Χρυσανθίδης.

Όσο αφορά την εικόνα του παιχνιδιού οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (20-14), ενώ στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι απέκτησαν διαφορά 10 πόντων (38-28), με τον Χατζή από την πλευρά των "λιονταριών" να δέχεται τεχνική ποινή και να χρεώνεται με το τέταρτο φάουλ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σύνολο του Κώστα Σίσκου διατήρησε το υπέρ του προβάδισμα και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 47-40.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το Σιδηρόκαστρο έβγαλε περισσότερη ενέργεια στο παρκέ ανεβάζοντας την τελική διαφορά σε υψηλά επίπεδα (66-43), ενώ στον αντίποδα ο Πανσερραϊκός δεν ήταν καθόλου παραγωγικός στην επίθεση και έτσι το Ρούπελ κατέκτησε με άνεση τους βαθμούς της νίκης.

Διαιτητές: Μυσιρλής - Δαρνάκας

Τα δεκάλεπτα: 2014, 38-28 (ημ.), 47-40, 66-43

Ρούπελ (Σίσκος): Ιακωβίδης 11, Ματκάρης 6, Μπουτάκογλου 5, Τόλιος 14, Λαφτσής 21 (2), Αβραμίδης 5, Κατσικάς 4, Ανανιάδης, Στώικος.

Πανσερραϊκός (Χρυσανθίδης): Τεπεκιτζής 6 (2), Καβράκης 5, Χατζής 12, Γεωργιανός Π. 6, Τζουβάρας 4, Γεωργιανός Ν. 4, Τράκας 3, Αγάλου-Λωρίτης 2, Καβαργύρης, Παπαδόπουλος, Χατζηανδρέου.

Ηράκλεια - Αγία Βαρβάρα: 55-61

Δύο μήνες χωρίς νίκη συμπλήρωσε η Ηράκλεια που δεν κατόρθωσε να λυγίσει την αντίσταση της μαχητικής Αγίας Βαρβάρας.

Στο πρώτο ημίχρονο το ματς πήγαινε πόντο-πόντο (11-12, 22-21). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι "κόκκινοι" ήταν άστοχοι και αντιμετώπισαν οργανωτικά προβλήματα, ενώ στην αντίπερα όχθη οι Καβαλιώτες παίζοντας με μεγαλύτερη σιγουριά εξασφάλισαν προβάδισμα έξι πόντων (34-40).

Στις αρχές της τέταρτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +10, αλλά η ομάδα του Σπύρου Ιωαννίδη δεν τα παράτησε και μείωσε στο -4. Η προσπάθεια όμως των αθλητών των γηπεδούχων δεν είχε συνέχεια, με τους παίκτες της Αγίας Βαρβάρας να αποδεικνύονται ψύχραιμοι και εύστοχοι στις ελεύθερες βολές "κλειδώνοντας" το διπλό.

Αξίζει να σημειωθεί ότι από τον πάγκο των φιλοξενούμενων αποβλήθηκε ο προπονητής κ. Μαγιάννης λόγω έντονων διαμαρτυριών προς τους διαιτητές.

Διαιτητές: Νέδογλου - Δημάδης

Τα δεκάλεπτα: 11-12, 22-21 (ημ.), 34-40, 55-61

Ηράκλεια (Ιωαννίδης): Ντίκογλου 11 (1), Αποστολάκης 6, Παπαστεφάνου 8, Κηπουρός 21 (1), Αλεξανδρίδης 9, Σκαρμούτσος, Μαλτσάκης, Καραγεωργάκης, Σταμπουλής, Ζιώγας, Σκαλιστής.

Αγία Βαρβάρα (Μαγιάννης): Ράμμος 15 (2), Ρότσας 14 (2), Ζωτίδης 3, Μπανάσας 7 (2), Γιαννάτσκος 2, Σουλίδης 4 (1), Μυτικόπουλος 16 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ - ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ: 67-49

ΗΡΑΚΛΕΙΑ - ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ: 55-61

ΘΥΕΛΛΑ ΦΕΡΩΝ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ: 64-52

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: 66-43