Κυριακή 20 Μαρτίου 2011

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Στο ίδιο έργο θεατές

Α.Ο.Σ - ΜΕΝΤ: 62-72

Εξακολουθεί να αγνοεί τη νίκη στο δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος ο Α.Ο.Σ, ο οποίος υπέστη τέταρτη σερί ήττα, με τη ΜΕΝΤ να περνάει και αυτή νικηφόρα από το κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας. Μπορεί το "τριφύλλι" να νιώθει κάπως σίγουρο όσο αφορά την υπόθεση παραμονή, αφού έχει σταθερά από κάτω του πέντε ομάδες, αλλά οι "πράσινες" δεν είναι φρόνιμο να παίζουν με τη "φωτιά".

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχες ξεκίνησαν ορεξάτες και προηγήθηκαν με 5-1 και 7-5. Οι Θεσσαλονικιές αντέδρασαν άμεσαν "τρέχοντας" 0-9 σερί (7-14, 3:45) εκμεταλλευόμενες κυρίως τα λάθη των αθλητριών του Α.Ο.Σ. Ευτυχώς, το "τριφύλλι" είχε έτοιμη την απάντησή του και ανέκτησε το προβάδισμα (16-14, 1:27) χάρη στη δυνατή άμυνα και στην καλή κυκλοφορία της μπάλας. Η περίοδος έκλεισε 16-18.

Μέχρι τα μισά της επόμενης περιόδου το συγκρότημα του Κώστα Μάρκου ήταν μέσα στο παιχνίδι (24-28), αλλά από εκείνο το χρονικό σημείο κι έπειτα οι φιλοξενούμενες ανέβασαν την απόδοσή τους αυξάνοντας την διαφορά (27-37), ενώ η περίοδος έληξε 28-42.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Α.Ο.Σ περιορίσθηκε σε ρόλο κομπάρσου μια και το σύνολο του Γιώργου Ατακτίδη κυριάρχησε ολοκληρωτικά στον αγωνιστικό χώρο (30-50, 36-57) και η περίοδος τελείωσε με 41-57.

Η αναμέτρηση φάνηκε να μετατρέπεται σε τυπική διαδικασία στο τέταρτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 44-63 (6:46), αλλά όπως και στο περασμένο ματς με τους Τιτάνες Δράμας έτσι και στο σημερινό οι "πράσινες" επιχείρησαν να κάνουν την ολική επαναφορά. Μαραγκού και Πελτέκη ανέλαβαν δράση στην επίθεση και η Τζιαμπάζη με τρίποντο μείωσε σε 57-65 (2:32).

Οι Θεσσαλονικιές αγχώθηκαν, αλλά κράτησαν τελικά τις γηπεδούχες σε απόσταση ασφαλείας παίρνοντας κατά κάποιο τρόπο εκδίκηση για την ήττα στον πρώτο γύρο.

Σχόλιο από serresbasket: Λάθη, αστοχία και κούραση λειτούργησαν εις βάρος του Α.Ο.Σ. Η ΜΕΝΤ έπαιξε πιο στρωτό μπάσκετ και κέρδισε δίκαια.

- Στη διάρκεια της τρίτης περιόδου η Κοτσαφτίκη (ΜΕΝΤ) χτύπησε στη μύτη και αποχώρησε από το παιχνίδι.

Διαιτητές: Παπαγερίδης - Λαμπρίδης

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 28-42 (ημ.), 41-57, 62-72

Α.Ο.Σ (Μάρκου): Μαραγκού 18, Τζιαμπάζη 6 (2), Παπανικολάου 2, Πελτέκη 23 (1), Καλογιάννη 10, Πιτάκη 3, Λαδοπούλου, Ιωαννίδου, Τόγα.

ΜΕΝΤ (Ατακτίδης): Κοτσαφτίκη 5, Παπαρέντη 4, Βουλγαράκη 14, Παλάνη 10 (2), Τόσκα 13, Βατσιτσίδου 9, Αγγελίτσα 7 (1), Ταρπάγκου 8, Γράψα 2.

ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΦ ΣΥΚΕΩΝ - ΜΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ: 53 - 59

ΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΛΑΡΙΣΑΣ - ΑΕ ΠΥΛΑΙΑΣ: 60 - 45

ΓΣΚ ΛΑΣΣΑΝΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ - ΦΣ ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ: 20 - 0 (α.α.)