Σάββατο 19 Μαρτίου 2011

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ενός κακού μύρια έπονται

Απόλλων Πατρών - Ίκαροι: 72-68

Δεν τα κατάφεραν στο κλειστό γυμναστήριο της Περιβόλας οι Ίκαροι, οι οποίοι ηττήθηκαν από τον Απόλλωνα και πλέον ισοβαθμούν στη δεύτερη προνομιούχο θέση με το Ρέθυμνο και το Λαύριο.

Αναμφίβολα όμως το γεγονός που επισκίασε το σημερινό παιχνίδι ήταν ο σοβαρός τραυματισμός του Φίλιππου Συμεωνίδη. Ο σέντερ της σερραϊκής ομάδας στην εξέλιξη της πρώτης περιόδου πάνω σε φάση με τον Αργυρόπουλο χτύπησε στο αριστερό χέρι και διεκομίσθη στο νοσοκομείο με ασθενοφόρο.

Όπως διαπιστώθηκε από τις εξετάσεις ο Συμεωνίδης υπέστη κάταγμα στο πέμπτο μετακάρπιο κάτι που σημαίνει ότι ο 31 χρονος καλαθοσφαιριστής θα απέχει από την αγωνιστική δράση για 4-6 εβδομάδες.

Αναφορικά με την εικόνα της συνάντησης οι Ίκαροι πραγματοποίησαν νωθρό ξεκίνημα και οι Πατρινοί δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +14 (23-9), ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε με 23-12.

Στο επόμενο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι δεν κατόρθωσαν να αλλάξουν τη ροή του αγώνα και δύο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με το σκορ στο 41-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με πρωτεργάτες τους Κακαρούδη - Κουκά το σύνολο του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη μείωσε σε 43-41, αλλά οι Πελοποννήσιοι κράτησαν με νύχια και με δόντια το προβάδισμα και η περίοδος έληξε 55-50.

Στις αρχές της τέταρτης περιόδου ο Πετρόπουλος με δύο "φαρμακερά" τρίποντα σημείωσε το 61-50. Οι "κυανοκίτρινοι" δεν τα παράτησαν και εξαπέλυσαν την τελική τους αντεπίθεση. Οι Σερραίοι βελτίωσαν την άμυνά τους πετυχαίνοντας 5-16 σερί και ισοφάρισαν σε 66-66 (1:22) με καλάθι του Κουκά.

Το ματς έγινε ντέρμπι για τα καλά. Οι Αχαιοί πήραν και πάλι την πρωτοπορία στο σκορ με 68-66, ο Κουκάς μείωσε με μία βολή σε 68-67. Με τον ίδιο τρόπο ο Απόλλων σημείωσε το 69-67, ενώ στη γραμμή της "φιλανθρωπίας" οδηγήθηκε λίγα δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή της αναμέτρησης ο Καμπερίδης. Ο έμπειρος γκαρντ ευστόχησε μόνο στην πρώτη βολή (69-68), ο Λιανός από πλευράς Πατρινών μάζεψε το ριμπάουντ πασάροντας εν συνεχεία τη μπάλα στον Μίλοβιτς, ο οποίος κινήθηκε γρήγορα προς το καλάθι των Ικάρων, με τον αθλητή των γηπεδούχων να σκοράρει κερδίζοντας και αντιαθλητικό φάουλ.

Έτσι οι παίκτες των Ικάρων αποχώρησαν με σκυμμένα κεφάλια από το παρκέ γνωρίζοντας την πέμπτη εκτός έδρας ήττα.

Σχόλιο από serresbasket: Πρώτα απ' όλα να ευχηθούμε περαστικά και ταχεία ανάρρωση στον Φίλιππο Συμεωνίδη. Ο τραυματισμός του Σερραίου "πύργου" ήρθε στο χειρότερο χρονικό σημείο για τους "κυανοκίτρινους".

Σχετικά με το καθαρά αγωνιστικό κομμάτι οι Ίκαροι φάνηκαν κατώτεροι των περιστάσεων κόντρα σε έναν αντίπαλο που είχε την συμπαράσταση 1200 φιλάθλων ρίχνοντας τελικά το συγκρότημα του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη στο "καναβάτσο". Ο αγώνας συνεχίζεται...

Διαιτητές: Ψαριανός - Καλδίρης - Μπίκας

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 41-34 (ημ.), 55-50, 72-68

Απόλλων Πατρών: (Βετούλας): Ζαφείρης 5 (1), Πάντελιτς 12 (1), Θανόπουλος 3 (1), Κορωνίδης 15 (5), Μίλοβιτς 3, Δανιήλ 6, Αργυρόπουλος 18 (1), Λιανός 4, Πετρόπουλος 6 (2), Καπερώνης, Λυμπέρης.

Ίκαροι (Χατζηκυριακίδης): Πεχλιβάνης 3 (1), Τότσιος 10 (1), Κουκάς 17 (2), Καμπερίδης 10, Κακαρούδης 18, Παβλίσεβιτς 5 (1), Τοπούζης 5, Συμεωνίδης, Τεβετζίδης.

Πανερυθραϊκός - Ολυμπιάδα Πατρών: 93-73

Απόλλων Πατρών - Ίκαροι Σερρών: 72-68

Ρέθυμνο - Νήαρ Ηστ: 114-70

ΚΑΟΔ - Κόροιβος Αμαλιάδας: 93-73