Κυριακή 13 Μαρτίου 2011

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Φιλότιμη προσπάθεια

Α.Ο.Σ - Τιτάνες Δράμας: 58-65

Τρίτωσε το κακό για το "τριφύλλι" που μετά τις ήττες που γνώρισε από την Ολυμπιάδα Λάρισας και τον Παναθλητικό Συκεών σήμερα έχασε από τους Τιτάνες Δράμας στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας. Οι "πράσινες" επιχείρησαν να κοιτάξουν κατάματα τους ισχυρούς Τιτάνες, αλλά τελικά υπέκυψαν στις φιλοξενούμενες.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στο εναρκτήριο δεκάλεπτο οι Τιτάνες μπήκαν ορεξάτοι στο παρκέ και προηγήθηκαν 0-7 (7:00) με την Κουτούση να απειλεί διαρκώς το σερραϊκό καλάθι. Οι γηπεδούχες ανασυντάχθηκαν, κυκλοφόρησαν καλύτερα τη μπάλα και μείωσαν σε 7-11 (4:06). Οι Δραμινές όμως πάτησαν "γκάζι" αύξησαν τη διαφορά στο +11 (9-20, 1:30), ενώ η περίοδος έληξε 11-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενες συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση είτε με σουτ από μέση απόσταση, είτε με εύστοχες προσπάθειες μέσα στη ρακέτα μετατρέποντας το 17-24 (7:08) σε 17-36 (2:49). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 28-41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Α.Ο.Σ κυνηγούσε διαρκώς στο σκορ (30-46, 35-54) και η περίοδος τελείωσε 37-56.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά εκτινάχθηκε στο +21 (40-61, 8:23) με καλάθι της Αγαθαγγελίδου. Το σύνολο του Κώστα Μάρκου δεν τα παράτησε και κατέβαλε φιλότιμη προσπάθεια, με τη Θάλεια Μαραγκού να είναι ασταμάτητη. Ο τεχνικός του "τριφυλλιού" χρησιμοποίησε όλες τις αθλήτριες που είχε στη διάθεσή του, οι οποίες προσπάθησαν να δείξουν πτυχές από το ταλέντο τους. Οι γηπεδούχες κατόρθωσαν στο τέλος να "ψαλιδίσουν" σημαντικά την διαφορά, αλλά οι Τιτάνες ήταν αυτοί που χάρηκαν με την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνος.

Σχόλιο από serresbasket: Οι Τιτάνες διέθεταν περισσότερες λύσεις και γι' αυτό κέρδισαν. "Ρεσιτάλ" διαιτησίας από τους κ. Δαμίγο - Καμπά που υπέπεσαν σε αρκετά λάθη, τα περισσότερα εκ των οποίων ήταν εις βάρος της σερραϊκής ομάδας.

Διαιτητές: Δαμίγος - Καμπάς

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 28-41 (ημ.), 37-56, 58-65

Α.Ο.Σ (Μάρκου): Μαραγκού 27 (2), Τζιαμπάζη 10 (3), Παπανικολάου 3, Πελτέκη 9 (1), Καλογιάννη 5, Πιτάκη 4, Ιωαννίδου, Τόγα, Τάνη, Σταμπουλή.

Τιτάνες (Γαϊτάνης): Αγαθαγγελίδου 14 (4), Καρατζά 4, Σαμουλαδά 8 (1), Ουζούνη 10, Γιαντσιώρη 3, Κουτούση 20, Κεσεσίδου 6 (2), Παυλίδου, Γαϊτάνη, Κυριακίδου.

* ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (20/3/2011): Α.Ο.Σ - ΜΕΝΤ