Κυριακή 13 Μαρτίου 2011

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Νίκες για Ορφέα και Πανσερραϊκό

Πέμπτη σερί νίκη σημείωσε ο Ορφέας Νέου Σκοπού που επιβλήθηκε της Κομοτηνής εκτός έδρας κάνοντας ακόμη ένα βήμα ανόδου. Θριάμβευσε ο Πανσερραϊκός στο ντέρμπι με την Ηράκλεια. Ρεπό είχε το Σιδηρόκαστρο.

Πανσερραϊκός - Ηράκλεια: 76-60

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το σερραϊκό ντέρμπι η ομάδα του Βασίλη Χρυσανθίδη. Ο αγώνάς ήταν αμφίρροπος μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε με 19-12.

Στην επόμενη περίοδο τα "λιοντάρια" με πρωταγωνιστή τον Χατζή ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (24-12, 33-15), με τον Κηπουρό να παλεύει μόνος του από πλευράς Ηράκλειας. Το δεκάλεπτο τελείωσε 39-24.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι έβγαλαν ακόμη περισσότερη ενέργεια στο παρκέ και προηγήθηκαν με 57-30 (3:20). Η είσοδος του Μαλτσάκη στον αγωνιστικό χώρο έδωσε πνοή στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι "έτρεξαν" 0-11 σερί μειώνοντας σε 57-41, ενώ η περίοδος έληξε 59-41.

Στην τέταρτη περίοδο δεν άλλαξε το σκηνικό της αναμέτρησης με τον Πανσερραϊκό να είναι το αφεντικό στο γήπεδο (68-42, 72-47) και τα "λιοντάρια" πανηγύρισαν το νικηφόρο αποτέλεσμα.

Σχόλιο από serresbasket: Δίκαιη ήταν η επικράτηση των γηπεδούχων. Ένας Κηπουρός δεν μπορεί να φέρει την Άνοιξη στην Ηράκλεια, η οποία στερήθηκε τις υπηρεσίες του βασικού Σιουσιουλούδη, ενώ και ο Ντίκογλου φάνηκε επηρεασμένος από τον τραυματισμό που τον ταλαιπώρησε το τελευταίο χρονικό διάστημα.

Διαιτητές: Νέδογλου - Δημάδης

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 39-24 (ημ.), 59-41, 76-60

Πανσερραϊκός (Χρυσανθίδης): Τεπεκιτζής 10 (3), Γεωργιανός Π. 15, Τζουβάρας 8 (2), Τράκας 8 (2), Χατζής 17 (1), Χατζηανδρέου 6, Καβράκης 11 (3), Γεωργιανός Ν., Καβαργύρης, Σταμπουλής.

Ηράκλεια (Ιωαννίδης): Ντίκογλου 7, Ευγενιάδης 2, Αποστολάκης 3 (1), Μαλτσάκης 5, Σταμπουλής 2, Παπαστεφάνου 2, Ζιώγας 1, Κηπουρός 36 (2), Αλεξανδρίδης 2, Σκαλιστής.

Α.Ε. Κομοτηνής - Ορφέας Ν. Σκοπού: 62-85

Φορτσάροντας στην επανάληψη το συγκρότημα του Παναγιώτη Σπανού απέσπασε εύκολα το ροζ φύλλο αγώνος στην αναμέτρηση με την Κομοτηνή.

Ο Ορφέας συνάντησε δυσκολίες μόνο στο πρώτο ημίχρονο (31-38), αλλά στη συνέχεια του παιχνιδιού οι "ασπρόμαυροι" ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους (47-66 τρίτο δεκάλεπτο) και "κλείδωσαν" τη νίκη με πρωτεργάτες τους Παπαδόπουλο Γιάννη, Σουτζόπουλο, Χατζηπέτρου και Καδή.

Να σημειωθεί ότι η αποστολή του Νέου Σκοπού ταξίδεψε στην Κομοτηνή με κάποιες απουσίες, εξαιτίας προβλημάτων που προέκυψαν την τελευταία στιγμή, αφού οι Τσιούλκας, Ματζιούνης, Καραμπατζιάκης και Κούτρης τέθηκαν εκτός μάχης για διάφορους λόγους.

Διαιτητές: Σαλικίδης - Ρούκας

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 31-38 (ημ.), 47-66, 62-85

Ορφέας (Σπανός): Παπαδόπουλος Χ. 3, Παπαδόπουλος Γ. 26, Σολούγκας 8 (1), Κλαλιώτης 2, Καρακώστας 1, Χατζηπέτρου 17, Καδής 13 (3), Σουτζόπουλος 15, Λαδιάς, Σκουλίδης.

Εθνικός Αλεξ/πολης - Ολυμπιάδα Αλεξ/πολης: 67-72

Αγία Βαρβάρα - Θύελλα Φερών: 76-58

Πανσερραϊκός-Ηράκλεια: 76-60

Αρίων Ξάνθης - Χρυσούπολη: 64-70

Ρεπό: Ρούπελ Σιδηροκάστρου