Σάββατο 12 Μαρτίου 2011

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (18η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Έδειξαν χαρακτήρα

Ίκαροι - Πιερικός/Αρχέλαος Κατερίνης: 70-61

"Με ένα σμπάρο δυο τρυγόνια" για τους Ικάρους, οι οποίοι κατάφεραν να υποτάξουν τον σκληροτράχηλο Πιερικό/Αρχέλαο και εκμεταλλευόμενοι την ήττα του Ρεθύμνου από το Λαύριο έμειναν και πάλι μόνοι δεύτεροι στο βαθμολογικό πίνακα.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν ιδανικό ξεκίνημα με τον Συμεωνίδη να δίνει πολλές μάχες κάτω από τα καλάθια και το σύνολο του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη προηγήθηκε με 12-3 (4:12). Οι φιλοξενούμενοι όμως συνήλθαν, κατόρθωσαν να βρουν τα πατήματά τους στο παρκέ και μείωσαν σε 15-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ίκαροι μετέτρεψαν το 17-13 (7:42) σε 24-13 (4:58) με καλάθι του Μίλος Παβλίσεβιτς. Το σερραϊκό συγκρότημα ρόλαρε καλά στον αγωνιστικό χώρο και έδειχνε να έχει το πάνω χέρι στην αναμέτρηση. Ο Πιερικός/Αρχέλαος δεν πτοήθηκε, δυνάμωσε την άμυνά του και εξασφάλισε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (27-31) χάρη στο εντυπωσιακό 3-18 (!) σερί που πέτυχε με πρωτεργάτη τον Σιβορότκα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι "κυανοκίτρινοι" ανέκτησαν προσωρινά την πρωτοπορία στο σκορ (33-31, 8:31), με την ομάδα όμως του Κώστα Σορώτου να απαντά άμεσα (33-37, 37-41). Ο Τοπούζης βοήθησε προκειμένου οι Σερραίοι να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια (41-41, 4:15), ενώ θετική ήταν και η συμβολή του Τεβετζίδη που με 4 διαδοχικούς πόντους έδωσε ανάσα τους Ικάρους (48-45). Η περίοδος έκλεισε με 48-47.

Μέχρι τα μισά της τέταρτης περιόδου το ματς ήταν ντέρμπι (57-57, 5:05). Ο Ροδόστογλου έκανε κυρίως την ζημιά στους "κυανοκίτρινους", ενώ ο Τότσιος ήταν η πιο αξιόπιστη λύση στην επίθεση για τους γηπεδούχους.

Ευτυχώς στο κρίσιμο χρονικό σημείο της συνάντησης οι Ίκαροι, έχοντας και τον κόσμο στο πλευρό τους, ανέβασαν "στροφές". Πεχλιβάνης και Κακαρούδης πέτυχαν δύο καθοριστικά τρίποντα (64-57, 67-59, 2:40), ενώ η σωστή ομαδική δουλειά στην άμυνα απέδωσε καρπούς, αφού οι Κατερινιώτες αναλώθηκαν σε αρκετά άστοχα περιφερειακά σουτ και η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ των Σερραίων.

Σχόλιο από serresbasket: Και ξανά προς τη δόξα τραβάν οι Ίκαροι, οι οποίοι δεν έθελξαν με την εμφάνισή τους, αλλά καθάρισαν τη "μπουγάδα" στο τέλος. 9/9 έχουν οι "κυανοκίτρινοι εντός έδρας. Περίεργη η διαιτησία, εκνευριστική η αστοχία στις ελεύθερες βολές (16/27). Ο αγώνας συνεχίζεται...

- Ακούστε τις δηλώσεις που έκανε ο Λευτέρης Χατζηκυριακίδης στους δημοσιογράφους μετά τη λήξη του παιχνιδιού.

Διαιτητές: Γκούμας - Πουρσανίδης - Τάτσικας

Τα δεκάλεπτα: 15-10, 27-31 (ημ.), 48-47, 70-61

Ίκαροι (Χατζηκυριακίδης): Πεχλιβάνης 10 (2), Τότσιος 19 (6/7 βολές, 5/7 διπ., 1/1 τριπ.), Κουκάς 2, Καμπερίδης 2 (9 ριμπ., 5 ασ.), Συμεωνίδης 9 (9 ριμπ., 4 ασ.), Κακαρούδης 12 (1), Παβλίσεβιτς 4 (5 ριμπ.), Τεβετζίδης 4, Τοπούζης 8 (7 ριμπ.), Ιωσηφίδης.

Πιερικός/Αρχέλαος (Σορώτος): Μπεχλιβάνης 10 (2), Γκογκίδης 3 (1), Γιερομάνοβς 5 (1), Νάνης 10 (2), Ιγκμπαβμπόα 4, Ροδόστογλου 14, Σιβορότκα 15 (2), Τσουκ, Δαμαλής, Μαλτέσιος.

Πανελευσινιακός-Πανερυθραϊκός: 87-62

Ολυμπιάδα Πατρών-Αρκαδικός: 80-76

Λαύριο-Ρέθυμνο: 93-91 παρ. (85-85 κ.α.)

Νήαρ Ηστ-ΚΑΟΔ: 68-76