Κυριακή 8 Μαΐου 2011

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Έκανε το αυτονόητο

Α.Ο.Σ - Ολύμπια Λάρισας: 66-49

Νίκη σωτηρίας πέτυχε το "τριφύλλι" κόντρα στην Ολύμπια Λάρισας. Οι "πράσινες" είχαν σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους, αλλά στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ήταν ανώτερες από τις φιλοξενούμενες εξασφαλίζοντας πανάξια το ροζ φύλλο.

Σχετικά την εξέλιξη στο σκορ ο Α.Ο.Σ πραγματοποίησε ιδανικό ξεκίνημα και προηγήθηκε με 8-0 (4:30). Ο παίκτριες της Ολύμπιας ήταν ιδιαίτερα άστοχες και το σύνολο του Κώστα Μάρκου παίζοντας απλό μπάσκετ ανέβασε εύκολα την διαφορά στο +14 (15-1).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχες ήταν εκτός τόπου και χρόνου. Οι Λαρισαίες άδραξαν την ευκαιρία και με πρωτεργάτρια την Σπυροπούλου μείωσαν σε 24-21.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Α.Ο.Σ μπήκε δυνατά στο παρκέ "τρέχοντας" 9-0 σερί (33-21, 5:58). Οι "πράσινες" πάτησαν ακόμη περισσότερο "γκάζι" (38-23, 43-25) και η περίοδος έκλεισε με 46-30.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Τζιαμπάζη με τρίποντο διαμόρφωσε το 56-36 (5:51) μετατρέποντας την αναμέτρηση σε τυπική διαδικασία.

Σχόλιο από serresbasket: Η παραμονή του Α.Ο.Σ για ακόμη μια σεζόν στην Α2 αποτελεί επιτυχία, αφού το περασμένο καλοκαίρι όλα ήταν στον αέρα. Συγχαρητήρια στους προπονητές (Μάρκου - Κηρύκος) και στις παίκτριες για την προσπάθεια που έκαναν.

Διαιτητές: Σπανός - Παπαδόπουλος

Δεκάλεπτα: 15-1, 24-21 (ημ.), 46-30, 66-49

Α.Ο.Σ (Μάρκου): Μαραγκού 15, Τζιαμπάζη 9 (3), Παπανικολάου 8, Πελτέκη 18 (1), Καλογιάννη 11, Πιτάκη 3, Σταμπουλή 2, Λαδοπούλου.

Ολύμπια (Αραπατσάνης): Τσιόγκα 2, Λέκκα 6, Σπυροπούλου 26 (2), Παπαστεργίου 8, Θεοφανάκη 7, Μίχα, Ζιώγου, Τσιαμούρα.

* ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (15/5/2011): ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Ν. ΡΥΣΙΟΥ - Α.Ο.Σ