Σάββατο 7 Μαΐου 2011

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (25η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Στην Ελευσίνα μια φορά...

Πανελευσινιακός - Ίκαροι: 77-79

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη σημείωσαν οι "κυανοκίτρινοι", οι οποίοι επικράτησαν των σκληροτράχηλων "σταχυοφόρων". Το σερραϊκό συγκρότημα με τον Φώτη Κοκολιό στον πάγκο ως head coach κατάφερε να πάρει τους δύο πολύτιμους βαθμούς και συνεχίζει να καταδιώκει το Λαύριο και υπό κάποιες προϋποθέσεις και το Ρέθυμνο που υπέστη σήμερα ήττα - "σοκ".

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα το σερραϊκό συγκρότημα μπήκε στη θέση του οδηγού από το πρώτο δεκάλεπτο εξασφαλίζοντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων (17-21).

Στην επόμενη περίοδο οι Ίκαροι ανέβασαν ακόμη περισσότερο την αποδοσή τους, με τον Κακαρούδη να απειλεί διαρκώς το καλάθι των γηπεδούχων. Οι παίκτες του Φώτη Κοκολιού κατόρθωσαν να εξουδετερώσουν τα ατού των Αθηναίων και το δεκάλεπτο έκλεισε με 30-42.

Στην επανάληψη όμως οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν χαλαρά δίνοντας έτσι την ευκαιρία στον Πανελευσινιακό να αντεπιτεθεί. Το σύνολο του Γιώργου Σκαραφίγκα με πρωταγώνιστές τους Τύρλα  -Μάρτζο έκανε την ολική επαναφορά και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 57-55.

Οι "κυανοκίτρινοι" προσπάθησαν να ανασυνταχθούν στην τέταρτη περίοδο, έτσι ώστε να μη χάσουν ένα δικό τους παιχνίδι. Το ματς έγινε ακατάλληλο για καρδιακούς και η αγωνία "χτύπησε" κόκκινο.

3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της συνάντησης ο Πεχλιβάνης με "φαρμακερό" τρίποντο πέτυχε το 77-78, ενώ στην επόμενη φάση οι γηπεδούχοι έκαναν λάθος μετά την επαναφορά της μπάλας. Ο Καμπερίδης κέρδισε φάουλ και οδηγήθηκε στη γραμμή της "φιλανθρωπίας", με 7 δέκατα να απομένουν για την ολοκλήρωση του συναρπαστικού αγώνα.

Ο έμπειρος γκαρντ ευστόχησε στην πρώτη βολή διαμορφώνοντας το 77-79, ενώ έχασε εσκεμμένα τη δεύτερη βολή προκειμένου να μην έχει τη δυνατότητα ο προπονητής του Πανελευσινιακού να καλέσει τάιμ-άουτ. Η μπάλα όμως δεν βρήκε στη στεφάνη και έτσι οι γηπεδούχοι πήραν το τάιμ-άουτ.

Τελικά οι "σταχυοφόροι" δεν μπόρεσαν να επιχειρήσουν κάποιο σουτ και οι Σερραίοι πανηγύρισαν το νικηφόρο αποτέλεσμα.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης οι άνθρωποι των Πανελευσινιακού επιτέθηκαν λεκτικά στους διαιτητές, ενώ πριν από λίγη ώρα ο αθηναϊκός σύλλογος εξέδωσε σχετική ανακοίνωση. http://panelefsiniakosbc.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=112:%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BC%CE%B1%CF%81%CF%84%CF%85%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%82&Itemid=5

Σχόλιο από serresbasket: Δεύτερο σερί παιχνίδι στο οποίο οι Ίκαροι κάνουν ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και μετά "ξεφουσκώνουν". Απαιτείται σοβαρότητα. Πολύ σημαντική η σημερινή νίκη. Κακαρούδης - Τότσιος - Τοπούζης βοήθησαν αρκετά την ομάδα, ενώ ουδείς υστέρησε από τους υπόλοιπους καλαθοσφαιριστές που έλαβαν μέρος στο ματς.

Διαιτητές: Γεωργιάδης - Ξενικάκης - Τσούνας

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 30-42 (ημ.), 57-55, 77-79

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Αβραμίδης 2, Νίκου 8, Διολέτης 4, Μάρτζος 24 (2), Τύρλας 21, Τριχόπουλος 6, Κωνσταντακόπουλος 7 (1), Κουκουράβας 2, Μπαλάφας 3 (1), Μαναβόπουλος, Κακλαμάνος, Σιγκούνας.

Ίκαροι (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 13 (3), Τότσιος 12 (1), Κουκάς 4 (1), Καμπερίδης 5, Κακαρούδης 26 (1), Παβλίσεβιτς 4, Βοϊβατόπουλος 3, Τοπούζης 12.

Λαύριο - Νήαρ Ηστ: 91-82

AEK Άργους - Παγκράτι: 67-56

Ολυμπιάδα Πατρών - Κόροιβος Αμαλιάδας: 73-64

Ρέθυμνο - Απόλλων Πατρών: 77-79