Κυριακή 22 Μαΐου 2011

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Αποχαιρέτισε τους φιλάθλους με νίκη

Α.Ο.Σ - Ασπίδα Ξάνθης: 59-49

Νικηφόρο ήταν το τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι για τον Α.Ο.Σ στο φετινό πρωτάθλημα. Το "τριφύλλι" λύγισε την αντίσταση της Ασπίδας Ξάνθης αποχαιρετώντας με τον καλύτερο τρόπο τους 15 (!) φιλάθλους που βρέθηκαν σήμερα στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν νευρικές. Οι γηπεδούχες απέκτησαν μικρό προβάδισμα (6-2, 4:16), αλλά οι Θρακιώτισσες μείωσαν στον πόντο (11-10) στο τέλος της περιόδου.

Στο επόμενο δεκάλεπτο με πρωτεργάτρια την Ποντίκα οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν στο σκορ με 13-16 (7:11). Ο Α.Ο.Σ ανέκαμψε, με την Πελτέκη να αποτελεί την πιο αξιόπιστη λύση στην επίθεση και το σύνολο του Κώστα Μάρκου σημείωσε 9-2 σερί (22-18, 2:50). Η περίοδος έκλεισε με 26-24.

Στην επανάληψη οι "πράσινες" κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους στον αγωνιστικό χώρο με τις Τζιαμπάζη - Πελτέκη να απειλούν διαρκώς το αντίπαλο καλάθι. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με  49-36, ενώ στην τέταρτη περίοδο το "τριφύλλι" διατήρησε την διαφορά σε ασφαλή επίπεδα κατακτώντας τελικά τη νίκη.

Σχόλιο από serresbasket: Θλίψη προκαλεί το γεγονός ότι μόνο 15 φίλαθλοι χειροκρότησαν σήμερα τον Κώστα Μάρκου και τις παίκτριες του που κρατάνε ψηλά τη σημαία του σερραϊκού γυναικείου μπάσκετ.

Διαιτητές: Ταξιλταρίδης - Αργυροπούλου

Δεκάλεπτα: 11-10, 26-24 (ημ.), 49-36, 59-49

Α.Ο.Σ (Μάρκου): Τάνη 1, Μαραγκού 7, Τόγα 6, Τζιαμπάζη 12 (4), Πελτέκη 20 (2), Πιτάκη 5, Καλογιάννη 8, Λαδοπούλου, Σταμπουλή.

Ασπίδα (Καρά Αχμέτ): Πλουμπή 4, Καραλίδου Σ. 6, Παπαευαγγέλου 10(1), Φάκα 2 , Δοβρίδου 6(2), Ποντίκα 17, Βράνια 2, Καραλίδου Β. 2,  Γιαννακίδου.

Τιτάνες Δράμας - Ολυμπιάδα Λάρισας: 83-37

Παναθλητικός Συκεών - Λασσάνης Κοζάνης: 70-52

Απόλλων Καλαμαριάς - Ολύμπια Λάρισας: 77-40