Κυριακή 29 Μαΐου 2011

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (22η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Φινάλε με ήττα

Λασσάνης Κοζάνης - Α.Ο.Σ: 62-47

Με ήττα ολοκλήρωσε τις φετινές αγωνιστικές του υποχρεώσεις ο ΑΟ.Σ., ο οποίος έχασε στην Κοζάνη από τον τοπικό Λασσάνη. Στις "πράσινες" στοίχισε η απουσία της Πελτέκη.

Όσο αφορά την εικόνα της συνάντησης το "τριφύλλι" από το πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ (22-12). Η δεύτερη περίοδος ήταν καταστροφική για το σύνολο του Κώστα Μάρκου. Ο Α.Ο.Σ. μπλόκαρε στην επίθεση και οι γηπεδούχες αύξησαν την υπέρ τους διαφορά στο +20 (36-16).

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενες επιχείρησαν να αντιστρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση με πρωταγωνίστρια την Μαραγκού, αλλά ο Λασσάνης κατάφερε να διατηρήσει απόσταση ασφαλείας από τις "πράσινες" κατακτώντας τη νίκη.

Σχόλιο από serresbasket: Κώστας Μάρκου - Νίκος Κηρύκος και οι αθλήτριές τους έκαναν το καθήκον τους και φέτος κρατώντας την ομάδα στην κατηγορία. Μπράβο! Το "τριφύλλι" χρειάζεται στήριξη απ' όλους. Δεν είναι μόνο η "βιτρίνα", αλλά και τα τμήματα υποδομής του Α.Ο.Σ, στα οποία γίνεται προσπάθεια. Με τα ευχολόγια όμως δεν βγαίνει κάτι. Το γυναικείο σερραϊκό μπάσκετ παραμένει στην "εντατική".

Διαιτητές: Καμπάς - Αντωνίου

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 36-16 (ημ.), 48-33, 62-47

Α.Ο.Σ (Μάρκου): Μαραγκού 29 (1), Τόγα 3 (1), Τζιαμπάζη 12 (4), Λαδοπούλου 1, Καλογιάννη 2, Ιωαννίδου, Πιττάκη.

Ολυμπιάδα Λάρισας - Παναθλητικός Συκεών: 41-62

Λασσάνης Κοζάνης -  Α.Ο.Σ: 62-47

Ασπίς Ξάνθης - ΜΕΝΤ: 35-51

Αναγέννηση Ν. Ρυσίου - Απόλλων Καλαμαριάς: 48-49

Ολύμπια Λάρισας - Πυλαία: 49-64

Αρίων Πτολεμαΐδας - Τιτάνες Δράμας: 0-20 (α.α.)