Σάββατο 21 Μαΐου 2011

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (27η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Γερά στο κόλπο της ανόδου

Λαύριο - Ίκαροι: 80-83

"Φτερούγισαν" στο Λαύριο οι Ίκαροι, οι οποίοι μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι εξασφάλισαν παλικαρίσια την πολύτιμη εκτός έδρας νίκη. Οι "κυανοκίτρινοι" έκαναν καίριο βήμα για την κατάκτηση της τρίτης θέσης, ενώ η νέα ήττα που υπέστη το Ρέθυμνο (από τον Λαγκαδά) αναπτέρωσε τις ελπίδες του σερραϊκού συγκρότηματος ακόμα και για την απευθείας άνοδο στην Α1.

Ίκαροι και ΑΓΟΡ ισοβαθμούν πλέον στη δεύτερη θέση με 45 βαθμούς, με τους Κρητικούς να έχουν υπέρ τους το goal-average κι ενώ απομένουν τρεις αγωνιστικές για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ το ματς ήταν ντέρμπι για 40 λεπτά και οι δύο ομάδες βάδισαν σε τεντωμένο σχοινί. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 19-19, ενώ στην επόμενη περίοδο οι γηπεδούχοι διατηρούσαν ισχνό προβάδισμα (41-39).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι πέρασαν μπροστά με 58-59. Οι θεατές που βρέθηκαν στο γήπεδο παρακολούθησαν την τέταρτη περίοδο της συνάντησης με κομμένη την ανάσα. Οι Σερραίοι είναι ωραίοι και στα καθοριστικά τελευταία λεπτά του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βγάλουν περισσότερη ενέργεια και ψυχή στο παρκέ "παγώνοντας" το κλειστό γυμναστήριο του Λαυρίου με την πανάξια νίκη τους.

Σχόλιο από serresbasket: Οι "κυανοκίτρινοι" φορμαρίσθηκαν στο κατάλληλο χρονικό σημείο της φετινής σεζόν. Μπράβο στο προπονητικό τιμ και στους αθλητές για τη σημερινή τους επιτυχία. Το σύμπαν δείχνει να συνωμοτεί για να πάρουν οι Ίκαροι το δεύτερο εισιτήριο που οδηγεί στην Α1.

Διαιτητές: Παφίλης - Κοτσίμπος - Σαλαβός.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 41-39 (ημ.), 58-59, 80-83.

Λαύριο (Σερελής): Αθανασόπουλος 5 (1), Καρβούνης 10 (2), Μπάκας, Κούσουλας 19 (2), Κακιούζης 23 (1), Σίννης 2, Ζακυνθινός 4, Περάκης 8 (1), Λυκογιάννης 2.

Ίκαροι (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 8 (2), Τότσιος 12 (9 ριμπ., 3 ασ., 3 κλ.), Κουκάς 12 (2 τρ., 6 ασ.), Καμπερίδης 7, Συμεωνίδης 2, Κακαρούδης 24 (2 τρ., 11 ριμπ.),  Παβλίσεβιτς 6, Βοϊβατόπουλος 2, Τοπούζης 10 (6 ριμπ.), Ιωσηφίδης.

Πανερυθραϊκός - Απόλλων Πατρών: 63-65

Αρκαδικός - ΚΑΟΔ: 56-74

Ερμής Λαγκαδά - Ρέθυμνο: 82-80