Κυριακή 16 Οκτωβρίου 2011

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Νίκη με "σβηστές μηχανές"

Α.Ο.Σ - ΠΑΟΚ Δυτικής Μακεδονίας: 56-33

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι ο Α.Ο.Σ. επικράτησε εύκολα της ομάδας από την Κοζάνη ξεκινώντας με το δεξί τις φετινές αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο το "τριφύλλι" προηγήθηκε με 11-0 (3:20) χάρη στη Σαμουλαδά που ήταν "καυτή" από την περιφέρεια. Η περίοδος έκλεισε 13-5.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ελπίδα Τζιαμπάζη ανέλαβε την πρωτοβουλία στο σκοράρισμα (20-9, 3:50) και η περίοδος έληξε 26-12.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και παρά την γρήγορη αποβολή της Καρατζά οι "πράσινες" ανέβασαν την διαφορά στο +20 (36-16), με την περίοδο να ολοκληρώνεται με 40-23.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στη ροή του αγώνα, με τον Νίκο Κηρύκο να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες που είχε στη διάθεσή του.

Μετά το τέλος της συνάντησης ο τεχνικός του "τριφυλλιού" δήλωσε τα εξής:

"Σε γενικές γραμμές έμεινα ικανοποιημένος. Χρησιμοποίησα όλα τα κορίτσια. Σίγουρα πρέπει να δουλέψουμε ακόμη περισσότερο. Το σημερινό ματς ήταν ένα τεστ για το επόμενο παιχνίδι με το Ρύσιο".

Σχόλιο από serresbasket: Δίχως να εντυπωσιάσει ο Α.Ο.Σ κατέκτησε τη νίκη κόντρα σε έναν αντίπαλο, ο οποίος (αν και είναι νωρίς ακόμη για προβλέψεις) δύσκολα θα αποφύγει τον υποβιβασμό. Η σερραϊκή ομάδα στηρίχθηκε στην περιφέρεια, αφού μέσα στη ρακέτα τα πράγματα δεν λειτούργησαν καλά μολονότι ο ΠΑΟΚ δεν είχε στην πεντάδα ψηλή παίκτρια "φόβητρο".

Εντυπώσεις από τις καινούργιες παίκτριες του "τριφυλλιού"

Ουζούνη: Καλή χειρίστρια μπάλας, ήρεμη, έμπειρη, φτιάχνει παιχνίδι, αλλά δεν σκοράρει.

Χωλοπούλου: Έχει έκρηξη, είναι διεισδυτική, αλλά θέλει δουλειά στο τελείωμα των φάσεων και στο σουτ.

- Ακόμη μια καλαθοσφαιρίστρια απέκτησε ο Α.Ο.Σ. Η Ζάπρα θα φορέσει και αυτή την πράσινη φανέλα λίαν συντόμως. Η Ελληνίδα φόργουορντ που κατά το παρελθόν αγωνίσθηκε στον Γ.Σ. Δράμας σήμερα καθόταν στον πάγκο με πολιτικά ρούχα.

Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου - Πετανίδου

Τα δεκάλεπτα: 13-5, 26-12 (ημ.), 40-23, 56-33

Α.Ο.Σ (Κηρύκος): Ουζούνη 6, Δεινοπούλου 4, Καρατζά 2, Τόγα 2, Σαμουλαδά 18 (4), Τζιαμπάζη 14 (4), Χωλοπούλου 5 (1), Διαμαντίδου 3 (1), Παπανικολάου 2, Πιτάκη, Λαδοπούλου.

ΠΑΟΚ (Σακαλής): Βαρδάκα 9, Τούνα 3, Βακουφτσή 14, Δεληπάλα 2, Τζιουτζά 4, Σιάτρα 1, Σάββα, Τανάγια.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ-ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΛΑΡΙΣΑΣ: 62-53

ΜΕΝΤ-ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 51-63

Α.Ο.Σ-ΠΑΟΚ ΔΥΤ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ: 56-33

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ-ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Ν. ΡΥΣΙΟΥ: 83-72 (65-65 κ.α.)