Σάββατο 15 Οκτωβρίου 2011

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

"Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε"

Πιερικός/Αρχέλαος Κατερίνης - Ίκαροι: 80-93

Το τρίτο κατά σειρά ροζ φύλλο αγώνα πρόσθεσαν στη συλλογή τους οι Ίκαροι, οι οποίοι συνέτριψαν εκτός έδρας τον Πιερικό/Αρχέλαο στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο της Κατερίνης. Το συγκρότημα του Στάθη Καμαράκη έκανε το δεύτερο "διπλό" στο φετινό πρωτάθλημα παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ οι "κυανοκίτρινοι" συνάντησαν δυσκολίες από τους γηπεδούχους μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε ισόπαλο (21-21).

Από τη δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης κι έπειτα οι φιλοξενούμενοι πάτησαν "γκάζι" απλοποιώντας τα πράγματα. Το δεκάλεπτο έκλεισε με 37-45, ενώ στην επανάληψη η σερραϊκή ομάδα ήταν το απόλυτο αφεντικό στο παρκέ με τη διαφορά να "σκαρφαλώνει" και στο +17.

Τότσιος - Καμπερίδης έκαναν ζημιά στους Κατερινιώτες με διεισδύσεις και περιφερειακά σουτ, ενώ Συμεωνίδης και Μαργαρίτης απειλούσαν διαρκώς το αντίπαλο καλάθι από το "ζωγραφιστό".

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 52-65 και στην τέταρτη περίοδο οι Ίκαροι "κλείδωσαν" τη νίκη πανηγυρίζοντας ακόμη μία εκτός έδρας επιτυχία έχοντας και κόντρα διαιτησία.

Σχόλιο από serresbasket: 13 (!) πετυχημένους αιφνιδιασμούς έβγαλαν οι "κυανοκίτρινοι", ενώ είχαν 89% στις βολές, 70% στα δίποντα, 47% στα τρίποντα, 22 ασίστ και 28 ριμπάουντ. Το σύνολο του Στάθη Καμαράκη ήταν σαφώς ανώτερο από τους γηπεδούχους και κέρδισε πανάξια. Επόμενο ματς με την ΑΕΚ στις Σέρρες και στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων δεν πρέπει να πέφτει καρφίτσα.

Διαιτητές: Γεωργιάδης - Νικολούλης - Μήτσιου

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 37-45 (ημ.), 52-65, 80-93

Πιερικός/Αρχέλαος (Κυριακού): Μποχωρίδης 3 (1), Μπεχλιβάνης 11 (3), Ιωακειμίδης 4, Μπουρδάνος 22 (4), Σταμπουλής 5, Μαλτέσιος 4, Μάρτζος 16 (2), Μαρμαρινός 15, Φουτσιτζής, Πανάρας.

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 3, Μούρτος 12 (1), Τότσιος 27 (2), Καμπερίδης 19 (3), Συμεωνίδης 16, Μαργαρίτης 14 (2), Βοϊβατόπουλος 2, Ιωσηφίδης.

ΑΕΚ - ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ: 66-67

ΑΕΚ ΑΡΓΟΥΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ: 55-82

ΠΑΓΚΡΑΤΙ - ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ: 77-68

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ: 85-79