Σάββατο 10 Δεκεμβρίου 2011

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

"Εκπέμπουν" S.O.S

Απόλλων Πατρών - Ίκαροι: 85-57

Τη χειρότερη φετινή τους εμφάνιση έκαναν οι Ίκαροι στο παιχνίδι με τον Απόλλωνα Πάτρας. Οι "κυανοκίτρινοι" έπεσαν αμαχητί γνωρίζοντας ντροπιαστική ήττα στο κλειστό γυμναστήριο της Περιβόλας. Κόντρα στους παθιασμένους και αποφασισμένους για τη νίκη γηπεδούχους οι Ίκαροι ήταν "φαντάσματα" και το πλήρωσαν ακριβά.

Αναφορικά με την εικόνα της συνάντησης ο Απόλλωνας από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο ξέφυγε στο σκορ (15-6, 19-10), με τους Αργυρόπουλο - Πέτροβιτς να απειλούν διαρκώς το καλάθι των φιλοξενούμενων. Η περίοδος έκλεισε 21-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Μαργαρίτης και Συμεωνίδης προσπαθούσαν να σώσουν τα προσχήματα, αφού  ο Τότσιος παρέμενε άποντος, αλλά εις μάτην. Ο Βιρίγεβιτς έκανε "θραύση" , ενώ το σύνολο του Νίκου Βετούλα "πυροβολούσε" και από την περιφέρεια (29-17, 37-20, 44-27). Η περίοδος έληξε 46-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα πράγματα δεν άλλαξαν. Οι Πατρινοί εφάρμοσαν άμυνα ζώνης, με τη διαφορά να ανεβαίνει στο + 24 (62-38, 2:00). Το δεκάλεπτο έκλεισε 65-46.

Η τελευταία περίοδος έλαβε διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι αθλητές του Απόλλωνα συνδύασαν σκορ και θέαμα συντρίβοντας τους Ικάρους.

Σχόλιο από serresbasket: Τι πταίει; To "εξπρές" των πρώτων 6 αγωνιστικών μετατράπηκε σε "καρβουνιάρη". Στους Ικάρους υπάρχει πρόβλημα, ψυχολογικό και αγωνιστικό. Η ηρεμία και η νοοτροπία του νικητή εξαφανίσθηκε. Ζητείται επειγόντως λύση.

Πρόεδρος, προπονητικό τιμ και παίκτες πρέπει να συζητήσουν άμεσα διότι η "κατρακύλα" δεν μπορεί να συνεχισθεί. Αντρίκειες κουβέντες.

Η αλλαγή τεχνικού δεν ξέρω εάν αποτελεί το καλύτερο "φάρμακο" τη δεδομένη χρονική στιγμή. Ασφαλώς η τεχνική ηγεσία έχει υποπέσει σε λάθη, αλλά οι καλαθοσφαιριστές από την πλευρά τους οφείλουν να αναλογισθούν και αυτοί σοβαρά τις ευθύνες τους.

Το σερί των τριών ηττών πρέπει να "σπάσει" στο παιχνίδι με την φορμαρισμένη Ελευσίνα. Το ματς είναι τελικός.