Σάββατο 10 Δεκεμβρίου 2011

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ, Α' ΟΜΙΛΟΣ - 6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

"Μίλησε" η έδρα

Ρούπελ Σιδηροκάστρου - Πανσερραϊκός: 58-55

Ματς "γκραν - γκινιολ" ήταν αυτό ανάμεσα στο Σιδηρόκαστρο και τον Πανσερραϊκό. Οι δύο ομάδες πάλεψαν γερά μέχρι τέλους για την κατάκτηση της νίκης, με το Ρούπελ τελικά να εξασφαλίζει το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνος.

Σχετικά με την εξέλιξη στο σκορ τα "λιοντάρια" πραγματοποίησαν εντυπωσιακό ξεκίνημα στην αναμέτρηση παίρνοντας προβάδισμα 8 πόντων (1-9). Πολύ γρήγορα όμως ο Καραμπέκης υπέπεσε σε τρία φάουλ και το Ρούπελ αντέδρασε μειώνοντας σε 9-13.

Στο επόμενο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός προσπάθησε να διατηρήσει τον έλεγχο του παιχνιδιού. Η περίοδος έκλεισε 23-26.

Στην επανάληψη γηπεδούχοι και φιλοξενούμενοι εναλλάσσονταν διαρκώς στο σκορ (42-42 έληξε η τρίτη περίοδος).

Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο η αγωνία ανέβηκε στο κατακόρυφο. Στα κρίσιμα τελευταία λεπτά του σερραϊκού ντέρμπι το σύνολο του Κώστα Σίσκου βρέθηκε στο +5. Οι "κόκκινοι" πίεσαν το Ρούπελ μείωσαν στους 3 πόντους, αλλά ως εκεί. Το Ρούπελ έφτασε δίκαια στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Σχόλιο από serresbasket: Σε πολύ καλή ατμόσφαιρα διεξήχθη το ντέρμπι. Το Σιδηρόκαστρο ήταν καλύτερο στις λεπτομέρειες και κέρδισε.

Διαιτητές: Δημάδης - Νέδογλου

Τα δεκάλεπτα: 9-13, 23-26 (ημ.), 42-42, 58-55

Ρούπελ (Σίσκος): Μάτκαρης 4, Γρεασίδης 5 (1), Ντίκογλου 19 (1), Μάντζιος 15 (3), Τσινόπουλος 5, Αβραμίδης 10 (2).

Πανσερραϊκός (Σπυρίδης): Τζουβάρας 7 (1), Τερζής 3, Παπαδόπουλος 6, Γεωργιανός 6 (2), Καβράκης 13, Λωρίτης 17, Καραμπέκης 3.