Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

"Καρδιοχτύπησε"...

Α.Ο.Σ - Ολυμπιάδα Λάρισας: 55-52

Σε ένα παιχνίδι που θα ξεχαστεί γρήγορα από τη μνήμη των 30 φιλάθλων που βρέθηκαν σήμερα το μεσημέρι στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων, ο Α.Ο.Σ έκανε το καθήκον του στο παρκέ επικρατώντας έστω και δύσκολα της αξιόμαχης Ολυμπιάδας.

Οι φιλοξενούμενες έφεραν σε δύσκολη θέση το "τριφύλλι" από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο (2-8, 4-11). Οι αλλαγές του Νίκου Κηρύκου βοήθησαν στην ανάκαμψη του Α.Ο.Σ, ο οποίος μείωσε στον πόντο (10-11), ενώ η περίοδος έκλεισε 10-13.

Στο επόμενο δεκάλεπτο οι "πράσινες" ήταν χάρμα οφθαλμών. Οι γηπεδούχες κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο κυκλοφορώντας πολύ καλά τη μπάλα, εξουδετερώνοντας ταυτόχρονα τα ατού της Ολυμπιάδας. Το σερραϊκό συγκρότημα προηγήθηκε με 25-15 (2:21), ενώ η περίοδος τελείωσε 27-18.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Λαρισαίες με πρωτεργάτρια την Καψοκόλη αντεπιτέθηκαν ανακτώντας την πρωτοπορία στο σκορ (34-35, 2:00). Το δεκάλεπτο έληξε 41-38.

Στην τέταρτη περίοδο όπως εξελίχθηκε η συνάντηση θα κέρδιζε ο πιο ψύχραιμος και παράλληλα ο πιο τυχερός. Το ματς βρέθηκε στην "κόψη του ξυραφιού" (48-46, 50-48, 51-49, 53-52). Η Ουζούνη με δύο βολές διαμόρφωσε το 55-52 (5"), ενώ στην τελευταία και καθοριστική επίθεση της αναμέτρησης η Σκαρλή επιχείρησε το τρίποντο, αλλά η γκαρντ της Ολυμπιάδας ήταν άστοχη.

Σχόλιο από serresbasket: Η φετινή χρονιά θα είναι αρκετά "ζόρικη" για τον Α.Ο.Σ. Η σημερινή νίκη ήταν πολύ σημαντική για το "τριφύλλι".

Διαιτητές: Tζιοπάνος - Μουτζούρης

Τα δεκάλεπτα: 10-13, 27-18 (ημ.), 41-38, 55-52

Α.Ο.Σ (Κηρύκος): Δεινοπούλου 2, Καρατζά 10, Τόγα 3, Σαμουλαδά 7 (1), Τζιαμπάζη 13 (2), Ουζούνη 8, Χωλοπούλου 12 (1).

Ολυμπιάδα (Νταουντάκη): Καψοκόλη 16, Παπαθωμά 6, Κυριτσάκη 14, Σκαρλή 3, Καλλίδη 12, Σολωμού, Νταναβάρα, Αγαγιώτη.

Α.Ο.Σ -ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΛΑΡΙΣΑΣ:    55-52

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ-ΜΕΝΤ:  73-40

ΠΡΑΣΙΝΗ ΓΩΝΙΑ ΤΡΙΚΑΛΩΝ-ΚΟΜΟΤΗΝΗ:   49-70

ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΚΕΩΝ-ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ:    53-40