Κυριακή 5 Φεβρουαρίου 2012

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Μαγική εικόνα

Ιωνικός Ιωνίας - Ορφέας Ν. Σκοπού: 75-60

Την τρίτη ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε ο Ορφέας, ο οποίος έχασε στο ντέρμπι από τον Ιωνικό Ιωνίας. To τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει σε καμία περίπτωση την εικόνα του αγώνα, με τους «ασπρόμαυρους» να έχουν παράπονα από τα σφυρίγματα του κ. Ταρενίδη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν «φουριόζοι» και προηγήθηκαν με 18-7. Με μπροστάρη τον Γεωργαντζά ο Ορφέας μείωσε σε 18-14. Η περίοδος έληξε 22-17.

Στο επόμενο δεκάλεπτο το σύνολο του Παναγιώτη Σπανού ανέβασε την απόδοσή του εξασφαλίζοντας προβάδισμα 6 πόντων (27-33). Οι δύο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με το σκορ ισόπαλο (33-33) και τους Γεωργαντζά - Χατζηπέτρου να έχουν συμπληρώσει 3 φάουλ.

Η τρίτη περιόδος ολοκληρώθηκε με 49-50 (ο Γεωργαντζάς κάθισε στον πάγκο λόγω 4 φάουλ) και όλα κρίθηκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο της συνάντησης. 5 λεπτά πριν την ολοκλήρωση του παιχνιδιού οι «ασπρόμαυροι» διεκδικούσαν γερά τη νίκη (59-58), αλλά από εκείνο το χρονικό σημείο κι έπειτα ο Ιωνικός «έτρεξε» 13-0 σερί (72-58), με τους διαιτητές να κλείνουν τα μάτια στα σκληρά μαρκαρίσματα των αντιπάλων και έτσι το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνος κατέληξε στους γηπεδούχους.

Σχόλιο από serresbasket: Ο Ορφέας έπεσε από την κορυφή, αλλά στο χέρι του είναι να επανέλθει.

Διαιτητές: Παπαδόπουλος - Ταρενίδης

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 33-33 (ημ.), 49-50, 75-60

Ορφέας (Σπανός): Παπούδας 2, Παπαδόπουλος 1, Ασημάκης 11 (1), Σουτζόπουλος 13 (1), Γεωργαντζάς 15 (2), Χατζηπέτρου 9, Κατσικάς 2, Καδής 2, Σουλούγκας 5 (1), Σκουλίδης, Κούτρης, Ιακωβίδης.

Κομοτηνή – Κένταυρος Ν. Καλλικράτειας: 20-0 (α.α.)

Αργοναύτης Καλαμαριάς – Μαντουλίδης: 59-68

Δόξα Πευκών – Πευκοχώρι: 68-60

Τιτάνες Δράμας – Απόλλων Καλαμαριάς: 82-87

Ιωνικός Ιωνίας – Ορφέας Νέου Σκοπού: 75-60

Μ. Αλέξανδρος – Ελευθερούπολη: 67-78