Κυριακή 5 Φεβρουαρίου 2012

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Παλικάρια στην Κρήτη

OΦΗ - Ίκαροι: 83-85

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη σημείωσαν οι Ίκαροι στο Ηράκλειο επί του ΟΦΗ σε ένα συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε στην παράταση. Οι «κυανοκίτρινοι» έφυγαν θριαμβευτές από την Κρήτη μπαίνοντας ξανά σε τροχιά ανόδου μετρώντας τέσσερις συνεχόμενες επιτυχίες.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλέπτο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν 0-6. Το σύνολο του Κρις Χουγκάζ ανασυντάχθηκε και προσπέρασε στο σκορ αποκτώντας πλεονέκτημα 5 πόντων (16-11). Η περίοδος έκλεισε στο καλάθι (23-21).

Μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο (33-32, 5:10). Μια σειρά από εύστοχα τρίποντα (Καραδολάμης - Σιζόπουλος) ανέβασε τη διαφορά στο +8 (40-32) για τους Κρητικούς. Το δεκάλεπτο έληξε 48-40 με απίστευτο εύστοχο σουτ του Σιζόπουλου (υπό πίεση ραβερσέ) έξω από τα 6.75.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα πράγματα δυσκόλεψαν ακόμη περισσότερο για τους Ικάρους. Το ψηλό σχήμα με Συμεωνίδη - Βοϊβατόπουλο - Μαργαρίτη δεν έφερε αποτελέσματα και ο ΟΦΗ με πρωτεργάτη τον Λιούις προηγήθηκε με 54-43 (5:50). Η είσοδος του Καμπερίδη στον αγώνα συνέβαλε τα μέγιστα προκειμένου το σερραϊκό συγκρότημα να αντεπιτεθεί και με 2-13 σερί να ισοφαρίσει σε 56-56.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Στάθη Καμαράκη πάτησε «γκάζι» με τους Μαργαρίτη - Καμπερίδη να «φορτώνουν» με πόντους το αντίπαλο καλάθι. Οι Ίκαροι είχαν υπομονή στην επίθεση έβγαλαν καλές άμυνες και ξέφυγαν στο σκορ με 59-67 (6:50).

Αδικαιολόγητα όμως οι Σερραίοι αγχώθηκαν και μέσα σε ένα λεπτό οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 65-67. Ο Στάθης Καμαράκης κάλεσε τάιμ-άουτ για να ηρεμήσει τους αθλητές του και το πέτυχε με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν πάλι το ρυθμό τους στο παρκέ και να αποκτούν απόσταση ασφαλείας από τους Κρητικούς (67-73, 2:45).

Η πλάστιγγα έδειχνε να γέρνει υπέρ των «κυανοκίτρινων» (70-74, 1:15), αλλά ο ΟΦΗ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ο Κατιάκος με τρίποντο διαμόρφωσε το 73-74 (1:04), ενώ στην εξέλιξη της συνάντησης ο Καμπερίδης υπέπεσε σε βήματα σύμφωνα με τους διαιτητές.

Ο Σιζόπουλος μετά από ώρα έδωσε το προβάδισμα στον ΟΦΗ (75-74), αλλά ο Τότσιος έφερε το ματς στα ίσια (75-75, 12'') με 1/2 βολές. Ο Στάθης Καμαράκης έδωσε εντολή για φάουλ όπερ και εγένετο. Ο Σιζόπουλος ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας» κάνοντας το 77-75 (10''). Στην τελευταία επίθεση η μπάλα γύρισε, οι Κρητικοί φοβήθηκαν μη δεχθούν τρίποντο αφήνοντας διάδρομο στον Μαργαρίτη που με εντυπωσιακή διείσδυση και κάρφωμα έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (77-77), με τον Παναγάκη να αστοχεί στην εκπνοή της κανονικής διάρκειας του ντέρμπι.

Στο εξτρά πεντάλεπτο ο ΟΦΗ μπήκε με πάθος αποκτώντας «αέρα» 4 πόντων (81-77). Οι Ίκαροι δεν πανικοβλήθηκαν πραγματοποιώντας την ολική επαναφορά (81-83, 2:07). Αμφότερες οι ομάδες ισορροπούσαν σε τεντωμένο σχοινί, με το σύνολο του Κρις Χουγκάζ να ισοφαρίζει σε 83-83 (21'').

Στα τελευταία δραματικά δευτερόλεπτα της παράτασης ο Μούρτος κέρδισε φάουλ ευστοχώντας και στις δύο βολές (83-85). Οι γηπεδούχοι έτρεξαν προσπαθώντας να σκοράρουν, αλλά η επίθεση που εκδήλωσαν ήταν ανεπιτυχής. Έτσι οι  «κυανοκίτρινοι» κατέκτησαν τη νίκη μέσα στο Βαρδινογιάννειο αναπτερώνοντας τις ελπίδες τους για άνοδο στην Α1.

Σχόλιο από serresbasket: Τα έδωσαν όλα και κέρδισαν πανάξια σε μια δύσκολη έδρα. Μπράβο. Η προσπάθεια συνεχίζεται.

Διαιτητές: Τσώνος -Παντελίδης- Τσούνας

Tα δεκάλεπτα: 23-21, 48-40 (ημ.), 56-56, 77-77 (κ.α.), 83-85

ΟΦΗ (Χουγκάζ): Μπάρδας 2, Λιούις 26, Παπανικολάου 7 (1), Σιζόπουλος 17 (3), Παναγάκης 2, Καραδολάμης 5 (1), Κερασοβίτης 4, Τουτζιαράκης 9, Κατιάκος 11 (1), Μπαλάφας.

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης, Τότσιος 21 (2), Μούρτος 11, Καμπερίδης 11 (3), Συμεωνίδης 16 (12 ριμπ.), Μαργαρίτης 26 (13 ριμπ.), Θεοδωράκος, Βοϊβατόπουλος, Ιωσηφίδης .

Δόξα Λευκάδας –Αμύντας Δάφνης: 57-71

Λαύριο – Ν. Κηφισιά: 83-79

ΑΕΚ Αργους – Αρκαδικός: 81-103