Κυριακή 19 Φεβρουαρίου 2012

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Έμπλεξαν τα πράγματα

Δόξα Πεύκων - Ορφέας Ν. Σκοπού: 68-53

Οδυνηρή ήττα υπέστη ο Ορφέας στη Θεσσαλονίκη, ο οποίος έχασε στο ντέρμπι της αγωνιστικής από τα Πεύκα και υποχώρησε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, αφού οι αντίπαλοι κάλυψαν το -7 του πρώτου γύρου.

Η σερραϊκή ομάδα πραγματοποίησε ιδανικό ξεκίνημα με τους Γεωργαντζά - Χατζηπέτρου να είναι ασταμάτητοι. Οι «ασπρόμαυροι» προηγήθηκαν ακόμη και με 10 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε με 10-17.

Στο επόμενο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Παναγιώτη Σπανού δεν ήταν εξίσου αποτελεσματικό σε άμυνα κι επίθεση. Η Δόξα αντεπιτέθηκε ισοφαρίζοντας αρχικά (23-23 στο 15') και εν συνεχεία οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο σκορ με 36-27.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου ο Ασημάκης έπαθε τράβηγμα και αποχώρησε από το παρκέ. Η Δόξα κρατούσε σταθερά το προβάδισμα (53-41), με τον Ορφέα να έχει και κόντρα διαιτησία.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η κατάσταση ξέφυγε, με τους Γεωργαντζά, Ιακωβίδη και Παναγιώτη Σπανό να δέχονται τεχνικές ποινές. Μάλιστα, ο πρώτος απεβλήθη με 5 φάουλ (χρεώθηκε με ανύπαρκτο φάουλ και μετά δέχθηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία).

Έτσι οι Θεσσαλονικείς έφτασαν στο νικηφόρο αποτέλεσμα έχοντας και το πολύτιμο +15 υπέρ τους.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης-Παπαγεωργίου

Τα δεκάλεπτα: 10-17, 36-27 (ημ.), 53-41, 68-53

Δόξα Πεύκων (Δικταπανίδης): Δανάκης 14, Καραλής 3, Αρνίδης 9(3), Παπαδόπουλος 6, Καλούτσικος 4, Μυλωνίδης 8(1), Καρούζος 11, Ιωσηφίδης 2, Μπάκος 7, Τερζόπουλος Ο. 2, Καζαντζίδης.

Ορφέας Ν. Σκοπού (Σπανός): Ιακωβίδης 7(1), Γεωργαντζάς 12(1), Παπούδας 4, Σουτζόπουλος 6, Καδής 3, Χατζηπέτρου 11, Κάτσικας 2, Ασημάκης 7, Παπαδόπουλος.

Κομοτηνή-Πευκοχώρι: 62-63

Αργοναύτης Καλαμαριάς-Απόλλων Καλαμαριάς: 66-56

Δόξα Πευκών -Ορφέας Ν.Σκοπού: 68-53

Τιτάνες Δράμας – Μ. Αλέξανδρος: 84-83

Ελευθερούπολη-Ιωνικός Ιωνίας: 80-72

Ρεπό: Μαντουλίδης