Σάββατο 3 Μαρτίου 2012

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Όνειρο ήτανε...

Λαύριο - Ίκαροι: 81-78

Πικρή ήττα γνώρισαν οι Ίκαροι στο Λαύριο από την τοπική ομάδα και η επίτευξη του στόχου της ανόδου έγινε ακόμη πιο δύσκολη υπόθεση για τους «κυανοκίτρινους», από τη στιγμή κιόλας που Ελευσίνα και Απόλλων Πατρών πέρασαν νικηφόρα από Λευκάδα και Δάφνη αντίστοιχα.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα το συγκρότημα του Στάθη Καμαράκη έκανε καλό ξεκίνημα διατηρώντας μικρό προβάδισμα με τη λήξη της εναρκτήριας περιόδου (15-18).

Στο επόμενο όμως δεκάλεπτο το σκηνικό της συνάντησης άλλαξε με τους γηπεδούχους να επιβάλλουν το ρυθμό τους στο παρκέ ξεφεύγοντας στο σκορ με 39-30.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου το Λαύριο προηγήθηκε ακόμη και με 15 πόντους διαφορά, αλλά οι Ίκαροι δεν κατέθεσαν τα όπλα μειώνοντας σε 52-44.

Στην τέταρτη περίοδο με πρωταγωνιστές τους Τότσιο - Καμπερίδη οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την αντεπίθεσή τους φτάνοντας στους 3 πόντους. Μάλιστα, οι «κυανοκίτρινοι» είχαν την μεγάλη ευκαιρία να πλησιάσουν σε απόσταση αναπνοής, αλλά 2 χαμένες ελεύθερες βολές στο τελευταίο λεπτό σε συνδυασμό με τα εχθρικά σφυρίγματα των διαιτητών έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην τελική έκβαση του παιχνιδιού.

Σχόλιο από serresbasket: 12 χαμένες βολές είναι πάρα πολλές ιδίως όταν πρόκειται για ματς «φωτιά». Μόνο με θαύμα πλέον οι Ίκαροι θα διαβούν την πόρτα της Α1.

Διαιτητές: Παναγιώτου - Τσούνας - Χαλαμπαλάκης

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 39-30, 52-44, 81-78

Λαύριο (Σερέλης): Κακιούζης 4, Κούνας 10 (1), Γιαννακόπουλος 12 (2), Περάκης 14 (4), Τύρλας 8, Ψωμαδέρης 8 (2), Ψηλέας 25 (1), Μαρκομιχάλης, Καρβούνης, Σίννης.

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 5 (1), Τότσιος 23 (3), Καμπερίδης 23 (3), Θεοδωράκος 10 (2), Συμεωνίδης 6, Μαργαρίτης 7, Βοιβατόπουλος 4, Ιωσηφίδης.