Κυριακή 7 Οκτωβρίου 2012

Γ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (2ος ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΡΡΑ/1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Άτιμη μπάλα...

Ορφέας Νέου Σκοπού - Ελευθερούπολη: 62-63

«Έσπασαν καρδιές» στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο του Νέου Σκοπού, με τον Ορφέα να ηττάται στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος από την Ελευθερούπολη με 62-63. Κι όμως η ομάδα του Φώτη Κοκολιού θα μπορούσε να πάρει σήμερα το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνος εάν η μπάλα δεν έπαιζε άσχημο παιχνίδι στους γηπεδούχους στην εκπνοή.

Αναφορικά με την εικόνα του ματς το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε στην Ελευθερούπολη. Οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν τον ρυθμό τους στο παρκέ ξεφεύγοντας γρήγορα στο σκορ (4-11, 4:08), ενώ το σύνολο του Στράτου Καγιάογλου μέχρι το τέλος της περιόδου διεύρυνε ακόμη περισσότερο το προβάδισμά του (10-22). Ο Ορφέας ήταν νευρικός, αγχωμένος και άστοχος.

Στο επόμενο δεκάλεπτο ανέλαβε δράση ο Γεωργαντζάς. Ο γκαρντ των γηπεδούχων σημείωσε 3 συνεχόμενα τρίποντα (19-24, 8:50), ενώ η αντεπίθεση των «ασπρόμαυρων» συνεχίσθηκε (25-26, 5:15), με τον Ορφέα να κυριαρχεί στο παρκέ. Κάποια λάθη έφεραν την Ελευθερούπολη στο +8 (27-35), με την περίοδο να λήγει 32-35.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης στην επανάληψη ήταν συγκλονιστική. Η Ελευθερούπολη «με νύχια και με δόντια» διατηρούσε την πρωτοπορία στο σκορ (38-41, 43-45, 45-48 [γ' περίοδος]). 4:37 πριν το φινάλε της συνάντησης ο Ορφέας πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με 56-55. Οι αθλητές των δύο ομάδων τα έδωσαν όλα για τη νίκη, με τους φιλάθλους του Ορφέα, αλλά και των φιλοξενούμενων που βρέθηκαν στο Νέο Σκοπό να παρακολουθούν τον αγώνα με κομμένη την ανάσα.

7 δευτερόλεπτα απέμεναν για το τέλος του ντέρμπι με τον Κουτσογιάννη να κερδίζει φάουλ και με 1/2 βολές να διαμορφώνει το 62-63. Στην τελευταία φάση του ματς ο Καδής κατέβασε γρήγορα τη μπάλα, πάσαρε στον Εμμανουήλ και αυτός με σπάσιμο μέσης στον αέρα σούταρε για το νικητήριο καλάθι, αλλά η μπάλα δεν έκανε το χατίρι στον καλαθοσφαιριστή των «ασπρόμαυρων» γυρίζοντας σαδιστικά γύρω από τη στεφάνη.

Παρά το αρνητικό αποτέλεσμα ο κόσμος του Ορφέα χειροκρότησε τον Φώτη Κοκολιό και τους παίκτες του για την μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο κόντρα σε έναν δυνατό αντίπαλο που στάθηκε αρκετά τυχερός στο τέλος.

Σχόλιο από serresbasket: Ματσάρα το αποψινό. Άτιμη μπάλα! Γεωργαντζάς και Ντίκογλου έκαναν σούπερ εμφάνιση. «Πληγή» για τον Ορφέα ήταν τα αρκετά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ (Κουτσογιάννης - Κηπουρός έκαναν ζημιά).

Μπράβο στους φιλάθλους και των δύο ομάδων. Σε «τρικυμία» ήταν το διαιτητικό δίδυμο, το οποίο έδωσε 3-4 τεχνικές ποινές σε αθλητές των «ασπρόμαυρων» (οι 2 πολύ αυστηρές).

Διαιτητές: Λόρτος - Σιταρίδης

Τα δεκάλεπτα: 10-22, 32-35 (ημ.), 45-48, 62-63

Ορφέας (Κοκολιός): Ντίκογλου 11, Γεωργαντζάς 23 (3), Σουλούγκας 3 (1), Τσανάκας 3 (1), Χατζηπέτρου 11, Εμμανουήλ 4, Καδής 7 (1), Γκουτζιομήτρος, Κατσικάς.

Ελευθερούπολη (Καγιάογλου): Μουλάκης 20 (3), Κακλαμάνος 2, Μαρουλλάκης 4, Στεφανίδης 6, Δενδρινός 11 (2), Σκαρλάτος 2, Κουτσογιάννης 8, Κηπουρός 10, Υφαντόπουλος.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ/ΦΛΟΓΑ - ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ ΚΑΒΑΛΑΣ: 66-71

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ - ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ: 62-63

ΧΑΝΘ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ: 83-50

ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ - ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: 61-65 (παρ.)