Κυριακή 7 Οκτωβρίου 2012

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΑΝΔΡΕΣ - Α' ΟΜΙΛΟΣ/1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Θρίαμβοι για Ρούπελ και Πανσερραϊκό

Νικηφόρα πρεμιέρα έκανε το Σιδηρόκαστρο στη χτεσινή εντός έδρας αναμέτρηση με τον Α.Ο.Σ (σκορ 67-41).

Το σύνολο του Κοσμά Ιωαννίδη όντας σε καλύτερη φυσική κατάσταση από τους αντιπάλους του (η ομάδα του Σπύρου Ιωαννίδη είχε και απουσίες λόγω μη έκδοσης των δελτίων κάποιων παικτών) έθεσε από το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα τα θεμέλια της νίκης (20-9) εξασφαλίζοντας εύκολα τους δύο πολύτιμους βαθμούς.
Διαιτητές: Νέδογλου - Τσακιρίδης

Τα δεκάλεπτα: 20-9, 34-17 (ημ.), 58-23, 67-41

Στην Ηράκλεια η τοπική ομάδα ηττήθηκε από τους Πάνθηρες Καβάλας με 40-49. Στους γηπεδούχους στοίχισε η κακή πρώτη περίοδος (10-20) και παρά την προσπάθεια που έκαναν οι «κόκκινοι» στα επόμενα δεκάλεπτα δεν κατόρθωσαν να κάνουν την ανατροπή.

Διαιτητές: Δημάδης - Δαρνάκας

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 25-34 (ημ.), 32-38, 40-49

Hράκλεια: Αποστολάκης 4, Βάκας 1, Σταμπουλής 12, Προβιτσάκης 8, Καραγεωργάκης 8, Λιανάς 7, Παντσουράκης, Παπαδόπουλος, Παπαμάρκος.

Τα «λιοντάρια» του Παναγιώτη Σπανού «κατασπάραξαν» σήμερα το απόγευμα τη Χρυσούπολη στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων (67-59 - παρουσία 150 φιλάθλων) ξεκινώντας με το δεξί τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Σουτζόπουλος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής από πλευράς γηπεδούχων, οι οποίοι προηγήθηκαν ακόμη και με 20 πόντους.

Δεν έλειψαν οι εντάσεις από το ματς με τον Αμπελακιώτη (Χρυσούπολη) να αποβάλλεται με ντισκαλιφιέ.

Διαιτητές: Νέδογλου - Γιαννούλης

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 44-26 (ημ.), 55-42, 67-59

Πανσερραϊκός (Σπανός): Ιακωβίδης 8, Γκουτζιάς 8, Τεπεκιτζής 3 (1), Σουτζόπουλος 27, Τσινόπουλος 6, Παπαδόπουλος 11 (1), Γιαβρόπουλος 3 (1), Κεραμιδάς, Σιδερίδης, Ιωαννίδης, Παπαϊωάννου, Χριστοφορίδης.

ΗΡΑΚΛΕΙΑ - ΠΑΝΘΗΡΕΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: 40-49

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - Α.Ο.Σ: 67-41

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΔΟΞΑΤΟ ΔΡΑΜΑΣ: 69-52

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ: 67-59

ΡΕΠΟ: ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ