Σάββατο 20 Οκτωβρίου 2012

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Έτσι δεν πάνε πουθενά...

Αγία Παρασκευή - Ίκαροι: 77-71

Δεύτερη σερί αποτυχία για τους Ικάρους, οι οποίοι ηττήθηκαν στο Κοντόπευκο από την Αγία Παρασκευή. Το ξεκίνημα της ομάδας του Στάθη Καμαράκη στο φετινό πρωτάθλημα δεν είναι διόλου ενθαρρυντικό και πλέον οι «κυανοκίτρινοι» καλούνται να κερδίσουν τον ΟΦΗ στις Σέρρες προκειμένου να μη τριτώσει το κακό από τόσο νωρίς.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα οι Σερραίοι από το πρώτο δεκάλεπτο έβλεπαν την πλάτη της Αγίας Παρασκευής με την πρώτη περίοδο να λήγει 26-20.

Στο επόμενο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανεβάσουν την υπέρ τους διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (39-27), αλλά οι «κυανοκίτρινοι» σοβαρεύθηκαν μειώνοντας σε 41-39.

Στην τρίτη περίοδο της συνάντησης οι Αθηναίοι ξέφυγαν εκ νέου στο σκορ με 57-43, με τους παίκτες των Ικάρων κάνουν αρκετά λάθη στο παρκέ. Το δεκάλεπτο έκλεισε 57-48.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το σερραϊκό συγκρότημα έφτασε το ματς στον πόντο, αλλά η έλλειψη συγκέντρωσης στα κρίσιμα σημεία της περιόδου διαδραμάτισαν καθοριστικό ρόλο στην τελική αρνητική έκβαση της αναμέτρησης για τους «κυανοκίτρινους».

Σχόλιο από serresbasket: Με 20 λάθη δεν πας πουθενά... συν 9 χαμένες βολές (16/25).

Το να φέρει κανείς την καταστροφή από τη δεύτερη αγωνιστική δεν φαντάζει λογικό. Βέβαια, οι «κυανοκίτρινοι» πρέπει να ανασυνταχθούν άμεσα εφόσον έχουν υψηλούς στόχους. Σε διαφορετική περίπτωση η παραμονή δεν θα αποτελέσει πρόβλημα για το σύνολο του Στάθη Καμαράκη.

Διαιτητές: Σταματόπουλος - Δεσλής - Κοντίλης

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 41-39 (ημ.), 57-48, 77-71

Αγία Παρασκευή (Χατζηπανηγύρης): Κουρής 2, Καρτέρης 10 (2), Σβερκούνος 2, Τσιάκας 14 (3), Ζερβός 4 (1), Μαναβόπουλος 2, Μάτος 17 (1), Βαρδαβάς 10, Ψυλέας 16, Σίννης.

Ίκαροι (Καμαράκης): Τότσιος 11 (1), Καπινιάρης 12 (1), Πεχλιβάνης 19 (2), Συμεωνίδης 17, Νικολούδης 5 (1), Μιλίσεβιτς 7, Βοϊβατόπουλος, Ιωσηφίδης.

Ηράκλειο - Δόξα Λευκάδας: 71-64

ΟΦΗ - Ν. Κηφισιά: 62-79

Λαύριο - Παγκράτι: 86-69