Σάββατο 20 Οκτωβρίου 2012

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΑΝΔΡΕΣ, Α' ΟΜΙΛΟΣ/3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Προελαύνει ο Πανσερραϊκός

Το τρία στα τρία σημείωσε ο Πανσερραϊκός παραμένοντας μόνο πρώτος στον βαθμολογικό πίνακα. Σπουδαία νίκη πέτυχε το Σιδηρόκαστρο. Έπεσε μαχόμενος ο Α.Ο.Σ.

Πανσερραϊκός - Ηράκλεια: 82-51

Με σπασμένα τα φρένα ο Πανσερραϊκός παρέσυρε στο διάβα του και την ελλιπή Ηράκλεια (6 παίκτες μόνο στην αποστολή) φτάνοντας σε μια εύκολη επικράτηση. Το ματς δεν χρήζει ιδιαίτερης κριτικής, αφού από το πρώτο δεκάλεπτο τα «λιοντάρια» του Παναγιώτη Σπανού απέκτησαν σημαντικό προβάδισμα (22-6) μετατρέποντας το παιχνίδι σε τυπική διαδικασία.

Διαιτητές: Δημάδης - Γιαννούλης

Τα δεκάλεπτα: 22-6, 47-21 (ημ.), 67-35, 82-51

Πανσερραϊκός (Σπανός): Γκουτζιάς 10, Ιακωβίδης 10 (1), Τεπεκιτζής 10 (3), Πασιός 2, Μηνάς 7, Χάβαρης 2, Παπαδόπουλος 22 (1), Ζίφκας 7 (1), Καραπαναγιωτίδης 2, Χριστοφορίδης 2, Γιαβρόπουλος 6, Νικολούσης.

Από την Ηράκλεια ξεχώρισαν οι: Βάκας (18 π. - παίκτης προπονητής) και Καραγεωργάκης (13 π.)

Ηρακλής Καβάλας - Α.Ο.Σ: 66-56 (30-25 ημ.)

Πάλεψε μέχρι το τέταρτο δεκάλεπτο ο Α.Ο.Σ στη αναμέτρηση με τον Ηρακλή, αλλά δεν άντεξε στο τέλος γνωρίζοντας την ήττα στην Καβάλα. Το «τριφύλλι» προσπάθησε να κάνει το διπλό, αλλά κάποια λάθη σε συνδυασμό με το σκληρό παιχνίδι των αντιπάλων και τα διαιτητικά φαλτσοσφυρίγματα (χρεώθηκαν με αντιαθλητικά φάουλ οι «πράσινοι») έφεραν το αρνητικό αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Λαμπρίδης - Μπακάλης

Ρούπελ Σιδηροκάστρου - Πάνθηρες Καβάλας: 79-57

Σπουδαία εντός έδρας νίκη πέτυχε το Σιδηρόκαστρο κόντρα στους Πάνθηρες. Το συγκρότημα του Κοσμά Ιωαννίδη είχε ορισμένα σκαμπανεβάσματα, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα πάτησε γκάζι εξασφαλίζοντας τους δύο πολύτιμους βαθμούς.

Ηράκλεια 2

- Ηράκλεια, Δοξάτο Δράμας, Ηρακλής Καβάλας έχουν κάνει το ρεπό τους στον πρώτο γύρο.

* Επόμενη Αγωνιστική (27/10/2012): Α.Ο.Σ - Δοξάτο Δράμας, Ηράκλεια - Ρούπελ Σιδηροκάστρου. Ο Πανσερραϊκός έχει ρεπό.