Σάββατο 27 Οκτωβρίου 2012

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Το «πάρτυ» έγινε καρδιοχτύπι

Ίκαροι - ΟΦΗ: 75-70

Ευτυχώς δεν τρίτωσε το κακό για τους Ικάρους, οι οποίοι κατάφεραν να υποτάξουν τον ΟΦΗ στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων, εξασφαλίζοντας τους δύο «χρυσούς» βαθμούς της νίκης σε ένα παιχνίδι με προκλήσεις και εντάσεις.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα οι γηπεδούχοι στην αρχή της πρώτης περιόδου προηγήθηκαν με 6-2. Οι Κρητικοί όμως μετά το μουδιασμένο ξεκίνημα ανέβασαν την απόδοσή τους, με τον Πετράκη να καθοδηγεί σωστά την ομάδα του, πετυχαίνοντας 10-1 σερί (7-12, 2:00). Το δεκάλεπτο έκλεισε 14-15. Άξιο αναφοράς τα 3 γρήγορα φάουλ του Πεχλιβάνη.

Στην επόμενη περίοδο οι αθλητές των «κυανοκίτρινων» πίεσαν τον ΟΦΗ, έκλεψαν μπάλες υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στο να κάνουν αλλεπάλληλα λάθη στην επίθεση. Το 19-23 (7:13) μετετράπη σε 30-23 (3:47), με τους  Ικάρους να έχουν το «μομέντουμ».

Παρόλα αυτά το σύνολο του Φώτη Τακιανού κατόρθωσε στο τελευταίο λεπτό να πλησιάσει στον πόντο με τρίποντο του Τσερκιτσόγλου (30-29), ενώ το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 33-29.

Στην τρίτη περίοδο της συνάντησης οι γηπεδούχοι ήταν χάρμα ιδέσθαι. Με μαέστρο τον Διονύση Καπινιάρη οι «κυανοκίτρινοι» «εξαφάνισαν» τον ΟΦΗ από τον αγωνιστικό χώρο στέλνοντας την διαφορά στους 22 πόντους (55-33).  Το δεκάλεπτο έληξε 55-35.

Δυστυχώς σε αυτό το δεκάλεπτο κατεγράφη ένα περιστατικό το οποίο λίγο έλειψε να τινάξει το ματς στον αέρα. Συγκεκριμένα ο Κρουμ Ντοϊτσίνοφ χτύπησε με «εγκληματικό» τρόπο τον Φίλιππο Συμεωνίδη στον αυχένα σε προσπάθεια που έκανε ο σέντερ των Ικάρων να πετύχει καλάθι.

Ο παίκτης των Κρητικών, ο οποίος στην προηγούμενη φάση είχε κλοτσήσει ως ποδοσφαιριστής τη μπάλα εκτός των τεσσάρων γραμμών μένοντας ατιμώρητος από τους διαιτητές,  χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ (το δεύτερο του στον αγώνα) και αποχώρησε στα αποδυτήρια κάτω από τις έντονες αποδοκιμασίες των Σερραίων φιλάθλων. Ο Συμεωνίδης μεταφέρθηκε λίγο αργότερα στο Γενικό Νοσοκομείο Σερρών για να υποβληθεί σε ακτινολογικό έλεγχο λόγω έντονης ζάλης.

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι χάλασαν από μόνοι τους και αδικαιολόγητα το «πάρτυ» που είχαν στήσει στο παρκέ δίνοντας στο παιχνίδι διαστάσεις «θρίλερ». Πετράκης και Τσερκιτσόγλου με σουτ έξω από τα 6.75 «ροκάνισαν» τη διαφορά (66-59, 3:45) και ο ΟΦΗ πήρε τα πάνω του. Ο Βασίλης Κιτσούλης μείωσε σε 68-64 (1:48), αλλά πάλι καλά οι «κυανοκίτρινοι» δεν διέλυσαν ό, τι με κόπο είχαν χτίσει στο τρίτο δεκάλεπτο, φτάνοντας έστω και με καρδιοχτύπι στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Σχόλιο από serresbasket: Επιτέλους νίκη για τους Ικάρους. Κρατάμε το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο των γηπεδούχων. Οι «κυανοκίτρινοι» απώλεσαν όμως ένα σημαντικό πλεονέκτημα, μια και οι τελικές διαφορές είναι πάντα σημαντικές στο πρωτάθλημα. Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωση, αφού το έργο το έχουμε ξαναδεί και στο πρόσφατο παρελθόν.  Στην τρίτη περίοδο ο ΟΦΗ σκόραρε 6 πόντους και στο τέταρτο δεκάλεπτο 35! Χρειάζονται καλύτερα αντανακλαστικά απ' όλους και ειδικά από τον coach Καμαράκη.

2 εντός έδρας παιχνίδια - 2 χαμένες «μάχες» στα ριμπάουντ.