Σάββατο 10 Νοεμβρίου 2012

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Μια κλάση ανώτεροι

Ίκαροι - Νίκη Βόλου: 71-55

Την τρίτη τους νίκη στο πρωτάθλημα και μάλιστα συνεχόμενη σημείωσαν οι Ίκαροι, οι οποίοι υπερκέρασαν σήμερα το εμπόδιο της Νίκης Βόλου στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων. Οι «κυανοκίτρινοι» ήταν σαφώς ανώτεροι από τους φιλοξενούμενους εξασφαλίζοντας εύκολα το ροζ φύλλο αγώνος.

Αναφορικά με την εικόνα του παιχνιδιού στην πρώτη περίοδο οι γηπεδούχοι αρχικά φάνηκε να συναντούν δυσκολίες (12-11, 3:00). Στο τελευταίο όμως δίλεπτο η αποτελεσματική άμυνα ζώνης από πλευράς Στάθη Καμαράκη σε συνδυασμό με την ατυχή έμπνευση του Γιώργου Ζαφειρούδη να αποσύρει τον Μαλτέσιο έφεραν τους Ικάρους στο +8 (19-11).

Στην επόμενη περίοδο οι Βολιώτες μείωσαν προσωρινά σε 19-16, αλλά οι «κυανοκίτρινοι» είχαν έτοιμη την απάντησή τους. Οι Σερραίοι με ηγέτη τον Κώστα Τότσιο που «πυροβολούσε» διαρκώς (πέτυχε 16 πόντους στο πρώτο ημίχρονο) «έτρεξαν» 14-0 σερί ξεφεύγοντας στο σκορ με 33-16 (4:14). Το δεκάλεπτο έκλεισε με 39-23.

Μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου οι Ίκαροι έκαναν προπόνηση στο παρκέ (52-35, 4:34). Η Νίκη δεν τα παράτησε και κατάφερε να «ψαλιδίσει» την εις βάρος της διαφορά (54-44).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα «φίδια» άρχισαν να ζώνουν τους 250 φιλάθλους των «κυανοκίτρινων» βλέποντας τον Κούτινα να διαμορφώνει το 57-51 (6:57). Ευτυχώς, τα αντανακλαστικά των γηπεδούχων λειτούργησαν άμεσα. Οι Ίκαροι ανέβασαν την απόδοσή τους με τον Τότσιο να σημειώνει με τρίποντο το 69-53 (4:24) μετατρέποντας το ματς σε τυπική διαδικασία.

Σχόλιο από serresbasket: Πανάξια η επικράτηση των Ικάρων. Ο Τότσιος έδωσε ρεσιτάλ στο παρκέ.

Η Νίκη δεν είχε το βαρύ σέντερ φορ, ενώ στοίχισε και η απειρία στους φιλοξενούμενους.

Τα νεύρα δεν ωφελούν σε καμία περίπτωση...

* Ο Σάββας Καμπερίδης μπήκε στον αγωνιστικό χώρο μετά την ολοκλήρωση της συνάντησης για να χαιρετίσει μαζί με τους αθλητές των «κυανοκίτρινων» τον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο.

Διαιτητές: Πουρσανίδης - Αργυρού - Ζαγορίδης

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 39-23 (ημ.), 54-44, 71-55

Ίκαροι (Καμαράκης): Τότσιος 27 (5), Πεχλιβάνης 10 (2), Μιλίσεβιτς 6, Συμεωνίδης 2, Νικολούδης 12 (2), Καπινιάρης 8 (1), Βοϊβατόπουλος 6, Γρίψιος, Τράκας, Παπαδόπουλος, Γεωργιανός, Ιωσηφίδης.

Νίκη (Ζαφειρούδης): Παπούλιας 5 (1), Κούτινας 13 (1), Μαυρογιάννης 8 (2), Στάμος 2, Καραγκιολίδης 1, Μαλτέσιος 15 (1), Θεοδωράκος 2, Πολίτης 4, Χριστομάνος, Φωσσές.

Ηράκλειο - Φιλαθλητικός: 74-73

Παγκράτι - ΟΦΗ: 79-69

Ίκαροι Σερρών - Νίκη Βόλου: 71-55

Τρίκαλα - Αρκαδικός: 72-56

Κόροιβος Αμαλιάδας - Ερμής Λαγκαδά: 87-71

Λαύριο - Αγία Παρασκευή: 81-71

Ν. Κηφισιά - Δόξα Λευκάδας: 65-59