ΕΚΑΣΑΜΑΘ (Α' ΟΜΙΛΟΣ / 6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Δεν αστειεύονται τα «λιοντάρια»

Πάτησε ξανά κορυφή ο Πανσερραϊκός κερδίζοντας τον Αστέρα Καβάλας. Ήττες για Ηράκλεια και Α.Ο.Σ.

Πανσερραϊκός - Αστέρας Καβάλας: 67-49

Για ένα μόνο δεκάλεπτο ζορίσθηκε ο Πανσερραϊκός στο ντέρμπι με τον Αστέρα Καβάλας. Τα «λιοντάρια» του Παναγιώτη Σπανού από το δεύτερο δεκάλεπτο κι έπειτα κυριάρχησαν ολοκληρωτικά στον αγωνιστικό χώρο μετατρέποντας το ματς σε παράσταση για έναν και μοναδικό ρόλο.

Διαιτητές: Τατούδης - Δημάδης

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 38-18 (ημ.), 56-33, 67-49

Πανσερραϊκός (Σπανός): Τσινόπουλος 4, Ιακωβίδης 8 (2), Χριστοφορίδης 8, Σιουσιουλούδης 6 (2), Καβαργύρης 5 (1), Παπαδόπουλος 12, Γκουτζιάς 7, Σιδερίδης 2, Σουτζόπουλος 12 (1), Τεπεκιτζής 3 (1), Σμυρίδης, Ζήσκας.

Από τον Αστέρα ξεχώρισε ο Ζαρωτιάδης (18 π.).

Ηράκλεια - Ηρακλής Καβάλας: 44-69

Με τα συνήθη προβλήματα αγωνίσθηκε η Ηράκλεια κόντρα στον Ηρακλή Καβάλας εντός έδρας. Ο προπονητής των «κόκκινων» Νίκος Βάκας συμπεριέλαβε στην αποστολή 3 παίδες προκειμένου να ενισχύσει τη σύνθεση της σερραϊκής ομάδας.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ από την πρώτη κιόλας περίοδο, με τους Καβαλιώτες να αποκτούν σημαντικό προβάδισμα (10-15 πόντων). Η Ηράκλεια επιχείρησε κατά διαστήματα να ξαναμπεί στο παιχνίδι, αλλά οι φιλοξενούμενοι διαθέτοντας περισσότερες λύσεις πέτυχαν το σπουδαίο «διπλό».

Χρυσούπολη - Α.Ο.Σ: 73-44

Βαριά ήττα γνώρισε στη Χρυσούπολη ο Α.Ο.Σ από την τοπική ομάδα. Οι «πράσινοι» δεν πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση με την εις βάρος τους διαφορά να είναι στο -13 μετά τη λήξη της δεύτερης περιόδου (34-21).

Μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» προσπαθούσε να παλέψει κάπως τον αγώνα, αλλά στην τέταρτη περίοδο το σερραϊκό συγκρότημα κατέρρευσε.

^ Η Ηράκλεια έχει έναν μηδενισμό.

* Πανσερραϊκός, Ηρακλής Καβάλας, Ρούπελ Σιδηροκάστρου, Δοξάτο Δράμας, Ηράκλεια και Α.Ο.Σ έχουν κάνει το ρεπό τους στον πρώτο γύρο.

- Επόμενη Αγωνιστική (17/11/2012): Ηρακλής Καβάλας - Πανσερραϊκός,  Aστέρας Καβάλας - Ρούπελ Σιδηροκάστρου, Δοξάτο Δράμας - Ηράκλειας, Α.Ο.Σ - Πάνθηρες Καβάλας.