Κυριακή 4 Νοεμβρίου 2012

ΕΚΑΣΑΜΑΘ ΑΝΔΡΕΣ (Α'ΟΜΙΛΟΣ / 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ματσάρα στο Σιδηρόκαστρο

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Πανσερραϊκός επί του Ρούπελ - Ήττα στα χαρτιά για Ηράκλεια.

Ρούπελ Σιδηροκάστρου - Πανσερραϊκός: 68-69

Άκρως συναρπαστική εξέλιξη είχε το μεγάλο σερραϊκό ντέρμπι ανάμεσα στο Ρούπελ και τον Πανσερραϊκό. Ο αγώνας είχε δύο διαφορετικά πρόσωπα, με τα «λιοντάρια» να κάνουν επίδειξη δύναμης στο πρώτο ημίχρονο εξασφαλίζοντας διαφορά 18 πόντων (26-44).

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι βρήκαν την ηρεμία που έψαχναν στο παιχνίδι τους κατορθώνοντας να αλλάξουν το σκηνικό της αναμέτρησης. Το Ρούπελ έφτασε στην ισοφάριση στην τέταρτη περίοδο του ματς και στα τελευταία λεπτά «έσπασαν» καρδιές.

Τελικά οι «κόκκινοι» χάρη σε ψύχραιμες και συνετές επιλογές στην επίθεση κατόρθωσαν να φύγουν νικητές δια πυρός και σιδήρου από το κλειστό γυμναστήριο του Σιδηροκάστρου.

Να σημειωθεί ότι ο προπονητής των φιλοξενούμενων, Παναγιώτης Σπανός αφίχθη στο γήπεδο 8 λεπτά πριν την εκπνοή του αγώνα μια και νωρίτερα κοούτσαρε την παιδική ομάδα του Πανσερραϊκού στη συνάντηση με τους Τιτάνες στη Δράμα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο τραυματίσθηκε στη γάμπα ο Γιαβρόπουλος.

Διαιτητές: Tατούδης - Μυσιρλής

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 26-44 (ημ.), 40-53, 68-69

Ρούπελ (Ιωαννίδης): Μάντζιος 9, Σκαλιστής 12, Τζανέτος 2, Τοπολίγκας 10, Αβραμίδης 10, Μάτκαρης 2, Στάσας 3, Μπουτάκογλου 12, Ντούντος 3, Γρεασίδης 5.

Πανσερραϊκός (Σπανός): Ιακωβίδης 21 (2), Γκουτζιάς 9, Παπαδόπουλος 14 (1), Σουτζόπουλος 13, Τσινόπουλος 4, Σιουσιουλούδης 3 (1), Χριστοφορίδης 1, Γιαβρόπουλος 4, Ζίσκας, Καβαργύρης.

Αστέρας Καβάλας - Ηράκλεια: 20-0

Δεν κατέβηκε να αγωνισθεί η Ηράκλεια στο παιχνίδι με τον Αστέρα στην Καβάλα και το σερραϊκό συγκρότησε γνώρισε την ήττα στα χαρτιά με 20-0.

Ηράκλεια 3 ^

* Δεν υπολογίζεται το χτεσινό ματς Δοξάτο Δράμας - Χρυσούπολη.

^ H Hράκλεια έχει έναν μηδενισμό.

- Α.Ο.Σ, Πανσερραϊκός, Ηράκλεια, Ηρακλής Καβάλας, Δοξάτο Δράμας έχουν κάνει το ρεπό τους στον πρώτο γύρο.

- Επόμενη Αγωνιστική (10/11/2012): Ηράκλεια - Ηρακλής Καβάλας, Χρυσούπολη - Α.Ο.Σ, Πανσερραϊκός - Αστέρας Καβάλας. Ρεπό: Σιδηρόκαστρο.