Σάββατο 15 Δεκεμβρίου 2012

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Με σβηστές μηχανές

Ίκαροι - Ηράκλειο: 82-67

Δίχως να πιάσουν το μάξιμουμ της απόδοσής τους οι Ίκαροι επιβλήθηκαν του Ηράκλείου αποχαιρετώντας με νίκη το 2012.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι Κρητικοί αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους. Ο Μπόγιαν Πέλκιτς ανέλαβε δράση στο σκοράρισμα έχοντας συμπαραστάτη τον Ντιαλό. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2-7 (7:22), 7-13 (4:46) και 10-17 (2:36). Το δεκάλεπτο έληξε 15-19.

Μέχρι τα μισά της περιόδου το σύνολο του Βασίλη Ράλλη ήταν στη θέση του οδηγού (21-25, 4:55). Οι Ίκαροι θέλησαν να βάλουν τα πράγματα σε μια τάξη, με τον Τότσιο στον γνώριμό του ρόλο στο παρκέ και το δεκάλεπτο έκλεισε με 31-29.

Στην τρίτη περίοδο οι «κυανοκίτρινοι» βρέθηκαν γρήγορα στο +8 (37-29). Το Ηράκλειο μείωσε σε 39-36 και 44-42 (5:42), αλλά από εκείνο το χρονικό σημείο και έπειτα οι Σερραίοι σοβαρεύθηκαν σε άμυνα κι επίθεση ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (53-42, 3:07). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 59-50.

Στην τέταρτη περίοδο οι αθλητές του Στάθη Καμαράκη καθάρισαν οριστικά τη «μπουγάδα» με τον Μάρκο Μιλίσεβιτς να κάνει το καλύτερό του παιχνίδι με τη φανέλα των Ικάρων (72-56, 5:10 - θετικός στην επανάληψη ήταν και ο Νικολούδης με τα περιφερειακά σουτ).

Σχόλιο από serresbasket: Όμορφα κι ωραία έκλεισε το 2012 για τους Ικάρους. Το άλλο Σάββατο οι «κυανοκίτρινοι» θα φιλοξενήσουν τον ΠΑΟΚ στις Σέρρες (6 μ.μ. το τζάμπολ) σε φιλικό αγώνα. Το εισιτήριο κοστίζει 5 €. Τα έσοδα θα πάνε για την οικονομική ενίσχυση της ομάδας. Ο κόσμος καλείται να γεμίσει το κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων.

Διαιτητές: Πουρσανίδης - Νικολούλης - Τσιρτσιμάλης

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 31-29 (ημ.), 59-50, 82-67

Ίκαροι (Καμαράκης): Τότσιος 22 (2), Καπινιάρης 8, Παπαδόπουλος 4, Μιλίσεβιτς 18, Συμεωνίδης 12, Νικολούδης 16 (4), Βοϊβατόπουλος 2, Παπαζαρίας, Λαφτσής, Τράκας.

Ηράκλειο (Ράλλης): Κωτούλας 8 (2), Στεφανάκης 12 (1), Πέλκιτς 16, Αρνατουτάκης Γ. 8 (1), Αγαπιάδης 11 (1), Γκοντόπουλος 5 (1), Ντιαλό 7, Σωχωράκης, Αρναουτάκης Μ.

Ν. Κηφισιά - Τρίκαλα: 92-64

Νίκη Βόλου - Αγία Παρασκευή: 77-62

Δόξα Λευκάδας - Φιλαθλητικό:ς 62-80

Κόροιβος Αμαλιάδας - Παγκράτι: 76-81