Κυριακή 2 Δεκεμβρίου 2012

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Βήμα παραμονής
Α.Ο.Σ - Ηρακλής: 55-45

Σημαντική εντός έδρας νίκη πέτυχε ο Α.Ο.Σ, ο οποίος έκαμψε με σχετική ευκολία την αντίσταση του Ηρακλή.

Στο πρώτο δεκάλεπτο της συνάντησης οι γηπεδούχες προηγήθηκαν αρχικά με 5-0. Οι «κυανόλευκες» μείωσαν σε 5-4, αλλά το «τριφύλλι» σημείωνοντας 7-0 σερί ξέφυγε στο σκορ με 12-4 (1:16). Η περίοδος έκλεισε με 15-8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Τζιαμπάζη ήταν «κίνδυνος-θάνατος» στην επίθεση. Η αρχηγός του Α.Ο.Σ έφτασε τους 20 πόντους στο πρώτο ημίχρονο συμβάλλοντας τα μέγιστα, έτσι ώστε οι «πράσινες» να αποκτήσουν ξεκάθαρο προβάδισμα (22-8, 30-15). Οι δύο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με το συγκρότημα του Νίκου Κηρύκου να έχει το πάνω χέρι στο παιχνίδι (37-19).

Στην επανάληψη το «τριφύλλι» διαχειρίσθηκε συνετά την υπέρ του διαφορά, με τις Μαραγκού - Μπακιρτζίδου να προσφέρουν πολύτιμους πόντους και παρά τις προσπάθειες των αθλητριών του Ηρακλή, ο Α.Ο.Σ εξασφάλισε άνετα το ροζ φύλλο αγώνος.

Σχόλιο από seeresbasket: «Αγκάλιασε» την παραμονή ο Α.Ο.Σ. Οι «πράσινες» τα πηγαίνουν περίφημα στο πρωτάθλημα και είναι σε θέση να κοιτάζουν την τριάδα.

Διαιτητές: Λαμπρίδης - Μπακάλης

Τα δεκάλεπτα: 15-8, 37-19 (ημ.), 46-32, 55-45

Α.Ο.Σ (Κηρύκος): Δεινοπούλου 2, Μαραγκού 14 (1), Καρατζά 2, Μπακιρτζίδου 12, Τζιαμπάζη 20 (5), Χωλοπούλου 5 (1), Παπανικολάου.

Ηρακλής (Κασικτσόγλου): Παπαβασιλείου 8 (1), Κεσεσίδου 2,  Τζαμαριά 5, Κανταρά 17 (1), Γκλεζάκη 2, Γεροστεργίου 6 (2), Αδαμίδου 5, Ζωγράφου, Καλημέρη, Μαρκουλάκη, Κοκκίνου.

Α.Ο.Σ - ΗΡΑΚΛΗΣ: 55-45

ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΚΕΩΝ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ: 86-61

ΠΥΛΑΙΑ - ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 43-68

ΡΕΠΟ: ΚΑΒΑΛΑ