Σάββατο 1 Δεκεμβρίου 2012

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΑΝΔΡΕΣ, Α' ΟΜΙΛΟΣ / 9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ντέρμπι στα χαρτιά

Ιδανικό φινάλε πρώτου γύρου για τον Πανσερραϊκό, ο οποίος πέρασε νικηφόρα από την Ομόνοια. Κωμικοτραγικές καταστάσεις στη Δράμα.

Α.Ο.Σ - Πανσερραϊκός: 51-79

Θριάμβευσε ο Πανσερραϊκός στη σερραϊκή αναμέτρηση με τον Α.Ο.Σ, ο οποίος άντεξε μόνο για ένα ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν εκπληκτικό ξεκίνημα με τους Σουτζόπουλο - Παπαδόπουλο να σκοράρουν διαρκώς (0-12, 6:15). Οι γηπεδούχοι ανασυντάχθηκαν και με πρωτεργάτη τον Δώδο έφεραν το ματς στον πόντο (14-15).

Οι «πράσινοι» με ανεβασμένο ηθικό προηγήθηκαν 21-15 (7:50) και 25-21, αλλά η ομάδα του Παναγιώτη Σπανού πάτησε γκάζι (25-29, 32-39) και το δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισε με 34-43.

Στην τρίτη περίοδο οι «κόκκινοι» με ηγέτη τον Ιακωβίδη βρέθηκαν στο +18 (38-56, 4:20). Το δεκάλεπτο έληξε 41-62.

Στην τέταρτη περίοδο ο Πανσερραϊκός δεν απειλήθηκε ελέγχοντας πλήρως το ρυθμό της συνάντησης.

Διαιτητές: Τατούδης - Μυσιρλής

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 34-43 (ημ.), 41-62, 51-79

Α.Ο.Σ (Ιωαννίδης): Στόικος 7, Καραμπατζιάκης 7 (1), Τζιαμπάζης 5, Παπαδόπουλος Χ. 2, Λαδιάς 2, Παπαδόπουλος Γ. 4, Δώδος 24 (1), Κουκουρέλης, Αλεξανδρίδης, Στάμος, Μαλτσάκης, Τελκίογλου.

Πανσερραϊκός (Σπανός): Γκουτζιάς 4, Ιακωβίδης 24 (4), Τεπεκιτζής 3 (1), Σιουσιουλούδης 2, Καβαργύρης 2, Καραπαναγιωτίδης 2, Παπαδόπουλος 14 (1), Σουτζόπουλος 18, Σίσκας 3, Χριστοφορίδης 5, Τσινόπουλος 2, Μηνάς.

Σχόλιο από serresbasket: Διαφορά ποιότητας...Αήττητος και πρωτοπόρος παραμένει ο Πανσερραϊκός. Ο Δώδος αποτέλεσε όαση για τον Α.Ο.Σ. «Πονάει» στα γκαρντ το σύνολο του Σπύρου Ιωαννίδη.

Δοξάτο Δράμας - Ρούπελ Σιδηροκάστρου:Διακοπή

Δεν ολοκληρώθηκε το παιχνίδι του Σιδηροκάστρου με το Δοξάτο στη Δράμα. Η αναμέτρηση διεκόπη 7 λεπτά πριν τη λήξη της τέταρτης περιόδου (σκορ 59-56). Οι διαιτητές (Μπακάλης - Μαγκαφάς) χρέωσαν με 2 τεχνικές ποινές τον προπονητή του Ρούπελ, Κοσμά Ιωαννίδη λόγω ανάρμοστης συμπεριφοράς μετά από σφύριγμα (αυτό ανεγράφη στο φύλλο αγώνος), ενώ απέβαλαν με ντισκαλιφιέ τον Γρεασίδη.

Ο τεχνικός του Σιδηροκάστρου βγήκε έξω από το γήπεδο, με τους διαιτητές όμως να αποχωρούν στα αποδυτήρια και να μην επιστρέφουν στο παρκέ για τη συνέχιση του αγώνα.

Ο προπονητής του Ρούπελ, κ. Ιωαννίδης με δηλώσεις που έκανε στο serresbasket τόνισε τα εξής:

«Ως εδώ. Δεν πάει άλλο αυτή η κατάσταση. Δεν είπα τίποτα ανάρμοστο στους διαιτητές. Θέλησα να εκφράσω την άποψή μου για ένα εις βάρος μας φάουλ και η απάντησή τους ήταν ''Σταμάτα. Μη μιλάς''. Όλα κυλούσαν ήρεμα στον αγώνα. Δεν υπήρχε ούτε αστυνομία στο γήπεδο. Εγώ βγήκα εκτός γηπέδου, αλλά το παιχνίδι δεν συνεχίσθηκε.

Θα αντιδράσουμε. Θα υποβληθεί ένσταση και θα αποσταλεί εξώδικο».

Α.Ο.Σ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: 51-79

ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ - ΗΡΑΚΛΕΙΑ: 20-0 α.α.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: ανεβλήθη (πρόβλήμα με τη μπασκέτα)

ΔΟΞΑΤΟ ΔΡΑΜΑΣ - ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ: διεκόπη

ΡΕΠΟ: ΠΑΝΘΗΡΕΣ ΚΑΒΑΛΑΣ