Σάββατο 1 Δεκεμβρίου 2012

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Μπλόκο» στην Αμαλιάδα - Σοκ με Πεχλιβάνη

Κόροιβος Αμαλιάδας - Ίκαροι: 68-64

Στην Αμαλιάδα σταμάτησε το νικηφόρο σερί των 5 αγώνων που μετρούσαν οι «κυανοκίτρινοι» πριν το τζάμπολ της αναμέτρησης με τους Πελοποννήσιους. Η σημερινή όμως ήττα περνάει σε δεύτερη μοίρα για τους Ικάρους ύστερα από τον σοβαρό τραυματισμό του Κώστα Πεχλιβάνη.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ ο Κόροιβος με τη δύναμη της έδρας κατάφερε από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο να εξασφαλίσει απόσταση ασφαλείας από το συγκρότημα του Στάθη Καμαράκη (22-10 έληξε η περίοδος).

Στο επόμενο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο ανεβάζοντας τη διαφορά στο +17 (40-23).

Δυστυχώς στη διάρκεια της δεύτερης περιόδου ο Πεχλιβάνης μετά από σκληρό φάουλ του Τόμιτς τραυματίσθηκε άσχημα στον αριστερό ώμο. Σύμφωνα με πληροφορίες ο 33 χρονος καλαθοσφαιριστής υπέστη ρήξη συνδέσμων. Ο αρχηγός των Ικάρων αναμένεται να μπει άμεσα στο χειρουργείο για να αποκατασταθεί η ζημιά. Ο χρόνος αποθεραπείας υπολογίζεται στους 2 μήνες.

Στην επανάληψη το ματς φαινόταν οριστικά χαμένο για τους φιλοξενούμενους, με τον ηλεκτρονικό πίνακα να δείχνει 67-48 στην πορεία της τέταρτης περιόδου.

Οι Σερραίοι όμως βρήκαν τα ψυχικά και αγωνιστικά αποθέματα και εξαπέλυσαν μεγάλη αντεπίθεση σημειώνοντας εντυπωσιακό 16-0 σερί (67-64).

20 δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή του αγώνα οι Ίκαροι είχαν την ευκαιρία να ολοκληρώσουν την ανατροπή τους, αλλά ένα λάθος στην επίθεση στοίχισε στους «κυανοκίτρινους», με τον Κόροιβο να κατακτά τελικά τους δύο πολύτιμους βαθμούς.