ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΑΝΔΡΕΣ - 16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Χαμογέλασαν όλοι

Το απόλυτο πέτυχαν οι σερραϊκές ομάδες αυτό το Σαββατοκύριακο. Στην κορυφή «σκαρφάλωσε» ξανά ο Πανσερραϊκός.

Πάνθηρες Καβάλας - Α.Ο.Σ: 51-65

Σημαντική εκτός έδρας νίκη σημείωσε ο Α.Ο.Σ που επιβλήθηκε των Πανθήρων στην Καβάλα. Το «τριφύλλι» ήταν πάντα μπροστά στο σκορ και για του λόγου το αληθές το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με 19-31.

Στην επανάληψη η ομάδα του Σπύρου Ιωαννίδη συνέχισε στο ίδιο μοτίβο εξασφαλίζοντας τους δύο πολύτιμους βαθμούς. Με τη σημερινή επιτυχία οι «πράσινοι» «κλείδωσαν» κατά τα φαινόμενα την είσοδό τους στην τετράδα.

Χρήζει αναφοράς το γεγονός, ότι η νίκη κόντρα στους Πάνθηρες είναι αφιερωμένη στον Ηρακλή Αλεξανδρίδη. Ο καλαθοσφαιριστής του Α.Ο.Σ ταξίδεψε στην Καβάλα με πολύ υψηλό πυρετό και έδωσε το «παρών» στη συνάντηση.

Ρούπελ Σιδηροκάστρου - Αστέρας Καβάλας: 20-0 (α.α.)

Δίχως να αγωνισθεί πήρε τους βαθμούς της νίκης το Σιδηρόκαστρο στην προγραμματισμένη συνάντηση με τον Αστέρα.

Οι Καβαλιώτες ξέχασαν να φέρουν τα δελτία τους (!) και παρά τις προσπάθειες που έκαναν να αποσταλούν αντίγραφα των δελτίων των καλαθοσφαιριστών μέσω φαξ από την Αστυνομική Διεύθυνση της Καβάλας ο αγώνας κατεκυρώθη (ορθά) υπέρ του Ρούπελ.

Πανσερραϊκός - Ηρακλής Καβάλας: 72-50

Εύκολη επικράτηση για τον Πανσερραϊκό που υπέταξε απόψε τον Ηρακλή. Οι «κόκκινοι» πάτησαν γκάζι από το ξεκίνημα του ματς προσθέτοντας με άνεση το ροζ φύλλο αγώνος στη συλλογή τους.

Διαιτητές:  Νέδογλου - Οικονόμου

Τα δεκάλεπτα: 20-2, 40-9 (ημ.), 58-26, 72-50

Πανσερραϊκός (Σπανός): Ιακωβίδης 14 (2), Ζήσκας 2, Γεωργιανός 2, Χάβαρης 3 (1), Παπαδόπουλος 14 (2), Χριστοφορίδης 5, Γκουτζιάς 3, Τεπεκιτζής 9, Καβαργύρης 2, Σουτζόπουλος 11 (1), Γιαβρόπουλος 9 (1).

Ηράκλεια 4**

* Δοξάτο, Ρούπελ και Αστέρας έχουν από έναν μηδενισμό.

** Η Ηράκλεια δεν συνεχίζει στο πρωτάθλημα.

- Επόμενη Αγωνιστική (9/2/2013): Ηρακλής Καβάλας - Ρούπελ Σιδηροκάστρου, Δοξάτο Δράμας - Πανσερραϊκός. Ο Α.Ο.Σ θα πάρει το ματς με την Ηράκλεια 20-0 α.α.